Top News – Projektbuxheti për 2021/ Konfindustria-borxhi 580 mln euro
08/08/2020 20:10

Konfindustria ka shprehur shqetësimin për rritjen e ndjeshme të deficitit të parashikuar në projektbuxhetin 2021, duke krijuar dukshëm një buxhet me natyrë të qartë zgjedhore. Përmes një deklarate per mediat, administratori i pergjithshem i konfindustrisë Gjergj Buxhuku thote se Borxhi i ri i parashikuar në projektbuxhetin e paraqitur nga qeveria është në nivelet e 580 milion euro, që përbën 4.2% të të ardhurave të pritshme në vitin financiar 2021. Sipas konfindustrisë rritja e ndjeshme e të ardhurave të parashikuara në buxhetin e vitit 2021 është më optimiste, sesa mundësitë reale të ekonomisë shqiptare. Kjo pasi ekonomia shqiptare në vitin financiar në vazhdim po vuaj pasojat e tërmetit të nëntorit 2019 dhe masat kundër Covid 19 dhe parashikohet nga vlerësimet e institucioneve ndërkombëtare të ketë një rënie nga 6-9% të PPB krahasuar me vitin pararendës, duke e patur praktikisht të pamundur realizimin e të ardhurave të parashikuara në Projekbuxhetin e 2021. “Borxhi publik i Shqipërisë pranuar nga qeveria ka kapur nivelin e 80% të PPB dhe nëse do të vlerësohen të gjitha detyrimet reale si detyrimet e PPP, të TVSH , të tretëve dhe penalitetet e Gjykatave Ndërkombëtare, etj. deri në fund të vitit 2020 me shumë mundësi tejkalon nivelin 100% të PPB”, thuhet ne deklaraten e administratorit te pergjithshem te konfindustrise.

Top News – Vaksina e gripit/ ‘Sot për mjekët dhe infermierët’
29/09 22:26
Top News – Vendimi zyrtar/ Universitetet nisin me 2 nëntor
29/09 21:46
Top News – Borrell për pandeminë/ Përhapi dezinformimin në Ballkan
29/09 21:17
Top News – Gjykata e lë në burg/ Durrës, njerku abuzoi me të miturën
29/09 20:05
Universitetet, nesër raundi i dytë/ 15 mijë maturantët më të mirë, zgjodhën në raundin e parë
29/09 19:46
Top News – Cakaj takon Wadephul/ Shqipëria përparime të dukshme
29/09 19:28
Top News – Universiteti Mesdhetar/ Programe profesionale 2 vjeçare
29/09 19:22
Top News – Ddeklaratat e Ramës/ Tabaku: E frikshme si gënjen!
29/09 19:20
Kufiri detar me Greqinë/ Top Story zbulon negociatat e zhvilluara dhe kërkesën e Athinës
29/09 19:19
Top News – Dita botërore e zemrës/ Manastirliu: Koronarografitë falas
29/09 18:15
Top News – 3 humbje jete nga covid/ 95 të shëruar, 132 raste të reja
29/09 18:14
Top News – Busti i Isa Boletinit/ Në muzeun kombëtar të pavarësisë
29/09 18:13
Top News – Fëmijët me aftësi ndryshe/ Ministrja Kushi: Në fokusin tonë
29/09 18:12
Top News – Kërkesat e ligës/ Rama: Duan të bojkotojnë, ta bëjnë
29/09 17:56
Në qender të Tiranës, burri i shtrirë në tokë. Policët i vijnë në ndihmë, ja ç’ndodhi
29/09 17:06
Bilanci i 24 orëve të fundit! MSH: 127 raste të reja dhe 4 viktima nga covid-19
29/09 16:55
Thirrje për reformë me konsensus/ Numri dy i CDU/CSU takon ministrin e jashtëm shqiptar
29/09 15:56
Hetues i BKH, 500 kandidatë/ Ambasadorja amerikane, thirrjen e fundit për aplikantët
29/09 15:55
Vangjel Kozma rikthehet në Portokalli/ Spektakli i humorit nga 4 tetori në ekranin e Top Channel
29/09 15:43
Nis festivali i teatrit/ Elbasan, shfaqjet në mjedise të hapura
29/09 15:34