Top News – Prodhuesi luksoz/ Bentley elektrik deri në vitin 2030
06/11/2020 12:04

Prodhuesi luksoz i makinave, Bentley, ka zbuluar planet për tu bërë tërësisht elektrik deri në 2030. Para tyre, kompania do të ofrojë të gjitha modelet e saj në versione hibride ose me bateri elektrike deri në 2026. Bentley në pronësinë e Volksvagenit, po ashtu synon të lirohet tërësisht nga karboni në prodhim, brenda një dekade. Makinat elektrike po fitojnë gjithnjë e më shumë popullaritet dhe shitjet janë trefishuar në Britaninë e Madhe këtë vit. Brenda një dekade, Bentley, do të transformohet nga një shtëpi 100 vjecare e prodhimit të makinave të luksit, në një model etike për makinat luksoze – tha shefi ekzekutiv i kompanisë Adrian Hallmark. Punonjësit në teknologjinë e brendshme të motorëve me djegie do të trajnohen për pozicione të tjera ndërsa kompania do të kalojë tërësisht tek makinat me bateri elektrike. Bentley, e famshme për motorët e tij gjigantë me 12 cilindra, tani do të bëhet një nga liderët e industrisë së makinave në respektimin e ambientit. Vokskwgen, pronari gjerman i Bentley, po investon miliarda euro në teknologjinë e makinave elektrike. Në qershor, Bentley njoftoi se do të shkurtonte 1 mijë vende pune për të reduktuar koston edhe pse kjo nuk është realizuar ende.

Top News – Tërmeti me magnitudë 6.2 godet Indonezinë/ 34 viktima, njerëzit ende në rrënoja
15/01 15:31
Top News – UFO-t, jo më një mister/ CIA zbulon online të gjithë arkivin e dokumentave
15/01 14:36
Top News – Viktimat e tërmetit në Kroaci/ Përballen tani me një dimër të vështirë
15/01 14:36
Top News – Me çmime të reduktuara/ Samsung prezanton linjen e re s21
15/01 14:19
Top News – Evropa e mbuluar nga bora/ Rrugë të bllokuara, orteqe dhe viktima
15/01 14:19
Top News – ‘Arma më e fuqishme në botë’/ Koreja e Veriut prezanton raketën e re balistike
15/01 12:58
Top News – Lady Gaga dhe Jennifer Lopez/ Do të këndojnë në inaugurimin e Joe Biden
15/01 12:57
Top News – Shtyrja e dozës së dytë/ Ekspertët nuk e këshillojnë, cënon efikasitetin
15/01 12:54
Rama publikon hartat në Open: 1200 km katror territor i humbëm prej Berishës dhe Nishanit në 2008-ën
15/01 12:28
Top News – ‘Shkoni në shtëpinë e Obamës’/ Shërbimi sekret s’mund të përdorë tualetin e Ivankës
15/01 12:11
Top News – Një pasaportë për vaksinën/ BE diskuton idenë e kryeministrit grek
15/01 12:11
Top News – 2 milionë raste koronavirusi/ Gjermania kapërcen pragun e zymtë
15/01 12:10
Top News – Pas atij anglez e afrikan/ Shkakton shqetësim varianti brazilian i covid-it
15/01 12:10
Top News – E rrallë liqeni në Australi, zbulohet `pema e jetës`
14/01 23:51
Top News – Francë, rikthehet shtetrrethimi/ Masat anticovid, askush nuk lëviz nga ora 18.00
14/01 23:40
Top News – Trump përballë senatit, rrezikon të mos marrë më asnjë post publik
14/01 22:26
Top News – OKB jep alarmin, temperaturat e planetit rritje katastrofike!
14/01 22:20
Top News – Nxehen se nuk mbajti premtimet/ Meksikë, lidhin kryebashkiakun pas pemës
14/01 22:01
Top News – Pompeo deklaratë e fortë, Al Keda është zhvendosur në Iran
14/01 21:58
Top News – Turqia nis vaksinimin masiv, Erdogan merr vaksinën kineze
14/01 21:57