Top News – “Polonia do të na pushtojë”, Lukashenko kërkon armë bërthamore ruse në Bjellorusi
31/03/2023 23:03

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, duke folur të premten në fjalimin e tij vjetor para ligjvënësve dhe zyrtarëve të qeverisë, tha se kishte avancuar negociatat me Rusinë për vendosjen e armëve bërthamore në vend, veprim që e justifikoi si një mbrojtje ndaj pushtimit të mundshëm polak. "Besojini fjalës time për këtë, pasi unë nuk ju kam gënjyer kurrë. Polonia po përgatitet të pushtojnë Bjellorusinë, për të shkatërruar vendin tonë," tha Lukashenko para deputetëve bjellorusë. Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një javë më parë se do të vendosen në Bjellorusi disa armë bërthamore taktike, çka do të ishte dislokimi I parë i huaj, ia armëve bërthamore, që nga rënia e Bashkimit Sovjetik më 1991-shin. Deklarata e Lukashenkos konfirmon gatishmërinë e tij për të rënë dakord me Putinin për vendosjen e armëve bërthamore strategjike në tokën bjelloruse, teksa mediet zbulojnë se bëhet fjalë për sisteme të fuqishme, të afta për të shkatërruar qytete të tëra nga një distancë prej një mijë kilometrash. Bjellorusia tha këtë javë se armët taktike bërthamore të Rusisë do ta mbrojnë atë pas asaj që e quajti një "fushatë presioni" nga SHBA dhe aleatët e saj për të rrëzuar Lukashenkon, i cili mban pushtetin në vend prej 3 dekadash. Pamjet: AFP

Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27
Top News – Stoltenberg, ‘mysafir’ i Erdogan / Shkon në Turqi për Suedinë, ‘anëtarësim të shpejtë’
01/06 13:30