Top News – Politikanë në shënjestër…! Sa e vështirë është të jesh truprojë?
30/05/2023 12:49

Një incident është regjistruar së fundmi me kancelarin gjerman, Olaf Scholz. Por fatmirësisht, kaloi pa pasoja. Sidoqoftë, disa raste të tjera ndër vite kanë qenë me të vërtetë të rrezikshëm. Në Gjermani, sipas Deutsche Ëelle, përgjegjës për mbrojtjen e politikanëve është zyra federale e policisë kriminale. Politikanët e rangut të lartë, sic është kancelari Scholz, gjithnjë shoqërohen nga truproja. Por, këta të fundit, nuk mund të parandalojnë cdo afrim të paplanifikuar të ndonjë personi. Dëshmi e qartë për këtë është një incident në aeroportin e Frakfurtit, kur një person, pavarësisht truprojave, iu afrua kancelarit dhe e përqafoi atë. Sipas zëdhënësit të tij, Scholz "nuk është ndjerë i kërcënuar në asnjë moment”. Por edhe ai pranoi se ka mundur të ndodhë diçka e keqe. Në historinë më të re të Gjermanisë, ka pasur dy sulme ndaj politikanëve të njohur federalë me pasoja të rënda: në vitin 1990, pas një tubimi elektoral, një i sëmurë mendor qëlloi ministrin e atëhershëm të Punëve të Brendshme, Ëolfgang Schäuble, në një restorant në Oppenau. Ai pësoi lëndime të rënda dhe që atëherë ka mbetur invalid, në karrocë.

Top Channel/ Vrau të miturin në acid, vdes kryemafiozi Italian: Ra në koma të pakthyeshme!
25/09 12:54
Top Channel/ Deputeti gjerman “përplaset” me Vucicin: “Vrasja e njerëzve, një krim i tmerrshëm”!
25/09 12:11
Top Channel/ “I pakorruptuar e homoseksual”, Stefanos Kasselakis zgjdhet kreu i ri i Syriza në Greqi
25/09 12:02
Top Channel/ ”Mos u gënjeni”, analisti amerikan: “Sulmi ndaj Policisë së Kosovës, nuk ishte spontan!
25/09 11:59
Top News – Kumbari i fundit i mafies siçiliane / Vdes në qeli Messina Denaro, i dënuar me burg
25/09 10:12
Top News- Kosova mbyll operacionin në Veri/ Të paktën 3 të vdekur, pjesë e grupit serbë dhe rusë
24/09 22:22
Top Channel/ Gruri “çan” bllokadën. Anija e dytë e nisur nga Ukraina mbërrin në Turqi
24/09 21:15
Top News – Frikë nga spastrimi etnik/ 120 mijë armenë largohen nga Nagorno-Karabakh
24/09 20:50
Top News – ‘Irani bërthamor, i papërgjegjshëm’/ SHBA për bisedimet e programit të Teheranit
24/09 18:56
Top News – Plani gjerman për emigrantët / Italia reagon ashpër-Jo ndihmë për trafikantët
24/09 18:55
Top Channel/ Gërvalla kundër Borrell: E turpshme, asnjë fjalë kundër terroristëve që vrasin policët
24/09 18:14
Top News – ‘Dorëzohet’ Armenia / Pranon të ulet në bisedime me Azerbajxhanin
24/09 16:29
Top News – ‘Ëndrra amerikane’ vazhdon…/ Dyndje emigrantësh në kufirin SHBA-Meksikë
24/09 15:47
Top News- Forcat izraelite bastisin kampin Nur Shams/Vriten 2 palestinezë, mes tyre lufëtari i Hamas
24/09 13:53
Top News – Sulmi me raketa në Sevastopol/ Kievi pretendon se shkaktoi viktima dhe të plagosur
24/09 13:03
Top Channel/ Dënohen rrëmbyesit shqiptarë / Morën peng një italian në Londër
24/09 12:39
Top Channel/ Nuk ndalen emigrantët në kufirin SHBA-Meksikë, qeveria merr masa për parandalim
24/09 11:49
Top Channel/ Kërcënuan mbylljen e qeverisë amerikane, Biden “qorton” republikanët ekstremë
24/09 10:48
Top News – ‘Ukrainasit të largohen nga Krimeja’, u rrezikohet jeta nga kundërofensiva
23/09 22:21
Top News – Gazetarja dhe mjeku polka nderohen me çmime shtetërore në Ukrainë
23/09 22:20