Top News- Policia nuk e gjeti në banesë /Adriatik Llalla shpallet në kërkim
23/09/2021 10:44

Pak orë pas vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit që la në fuqi dënimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për ish Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, policia ka shkuar të mërkurën në mbrëmje në banesën ë tij për të ekzekutuar urdhrin esapk për arrestimin e tij. Ai nuk është gjendur në shtëpi dhe policia pasi priti rreth 20 minuta u larguar pa mundur të kontaktojë me asnjë. Nuk dihet ende vendndodhja e Llallës, ndërsa tashmë ai është shpallur në kërkim ndërkombëtar. Kujtojmë se, më 9 shator ai është nisur drejt Italisë për t’u kuruar, ndërsa nuk dihet destinacioni i tij final. Sokol Hazizaj, avokat i Llallës, deklaroi gjatë misionit ‘Open’ se ka kohë që nuk ka komunikuar me klientin e tij. Avokati shton se Gjykata është njoftuar para një muaj për gjendjen shëndetësore të Llallës, që sipas avokatit është një gjendje e rëndë duke mos e cilësuar llojin e sëmundjes. Ish Prokurori i Përgjithshëm është dënuar me 2 vjet burgim dhe 5 vjet përjashtim nga funksionet publike, pasi u shpall fajtor nën akuzat për “fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë”. Sipas vendimit të lënë në fuqi nga GJKOK do të konfiskohen edhe disa prona të vëna më parë nën sekuestro, përkatësisht 4 sipërfaqe toke, gjithsej 22 mijë metra katrore dhe 1 apartament në Durrës. Ish kryeprokurori Llalla nuk ishte i pranishëm në seancën e sotme, ndërsa avokati i tij Sokol Hazizaj tha se ish aiu gjendet në regjim spitalor. Avokati e quajti vendimin të padrejtë dhe tha se do të ankimohej në Gjykatën e Lartë. Pas këtij vendimi ish Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, bëhet i pari zyrtar i lartë që dënohet për korrupsion nga Gjykata e Posaçme e Apelit, kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit. Gjithashtu Llalla është i pari ish zyrtar i lartë nga Shqipëria, ndaj të cilit Departamenti Amerikan i Shtetit mori në vitin 2018 vendimin për t’i ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara, së bashku me familjen, për shkak të përfshirjes në korrupsion. Pas këtij vendimi, të tjerë persona u përfshinë në listën e zezë të shba, ku përmendim ish deputetin Tom Doshi, ish kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako dhe së fundi ish kryeministri Sali Berisha.

Top News-Dyshohen për konflikt interesi / ILD nis procedim disiplinor për 3 anëtarë të KLP
20/10 22:54
Top News-Basha po ‘përçan’ partinë e tij / Kërkon largimin e Baçit nga dega e PD në Fier
20/10 22:52
Top Channel/ Basha kërkon largimin e Luan Baçit nga detyra e kreut të PD Fier
20/10 21:22
Top Channel/ Arbitrazhi, 260 mln euro Shqipërisë/ Sot në Top Story, e vërteta e gjyqit me Becchetin
20/10 19:56
Top News-30 vjetori i UNDP në Shqipëri / Rama-Na ka qëndruar pranë gjatë transformimit
20/10 19:52
Top Channel/ Në Tiranë përgjysmohen autobusët/ Kompanitë e transportit kërkojnë heqjen e taksave
20/10 19:47
Top Channel/ Viroza që ngjan si covid/ “Kollë me dhimbje fyti dhe frymëmarrje të rënduar”
20/10 19:45
Top Channel/ Vettingu i politikanëve, Basha: Kush e meriton, të largohet nga politika! Po Berisha?
20/10 19:05
Top News-Tragjedia me familjen në Astir / Del ekspertiza, djali i sëmurë i vuri flakën banesës
20/10 18:50
Top News-Mbeten të larta shifrat e Covid 19 / 8 viktima dhe mbi 600 raste të reja në vend
20/10 18:40
Top Channel/ Korça zgjohet nën pushtetin e mjegullës
20/10 18:37
Top News- Asnjë vonesë për negociatat / BE dhe SHBA dalin me thirrje të përbashkët
20/10 18:35
Top Channel/ Përballja me Partizanin, drejtori bardheblu: Derbin e fiton Tirana 2-0
20/10 17:34
Top Channel/ Pronat e konfiskuara nuk i blen askush! Në Fier nis projekti pilot
20/10 17:30
Top News-Vendimet e qeverisë / Krijohet drejtoria antikorrupsion në administratë
20/10 17:22
Top News- Basha prezanton 3 amendamentet / I prerë ndaj Berishës: Nuk dua të ndihet inferior
20/10 17:19
Top News- Mblidhen gjatë javës së flamurit / Ku do të mbahet takimi i qeverive Rama-Kurti
20/10 17:10
Top Channel/ “Nuk bëj garë kush e ka autokolonën më të gjatë”, Basha flet për Berishën: S’dua ta…
20/10 17:10
Top Channel/Basha:Të largohet çdo politikan që nuk justifikon pasurinë!Dhe ne kemi pasur llumin tonë
20/10 17:02
Top Channel/ Do të jepni dorëheqje? Basha: 95% e demokratëve duan që të udhëheq unë!
20/10 17:02