Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05/2024 15:01

Hetuesit belgë kryen kontrolle në shtëpinë dhe zyrat e një asistenti në Parlamentin Evropian të mërkurën, që sipas prokurorëve mund të ketë luajtur rol në përhapjen e propagandës ruse përpara zgjedhjeve për parlamentin e ri të BE-së. Hetuesit kontrolluan banesën e asistentit në Bruksel, si dhe zyrën e tij në Parlamentin Evropian, thanë prokurorët federalë, ndërsa autoritetet gjyqësore franceze kryen kontrolle në zyrën e tij në parlamentin evropian, në Strasburg. Prokurorët thanë se operacionet ishin pjesë e një hetimi për ndërhyrje të mundshme ruse, ku anëtarë të Parlamentit Evropian u afruan dhe paguheshin për të promovuar propagandën ruse përmes faqes së lajmeve Zëri i Evropës. "Ka të dhëna se punonjësi i Parlamentit Evropian në fjalë ka luajtur një rol të rëndësishëm në këtë cështje", thanë prokurorët në një deklaratë. Prokurorët nuk përmendën emrin e punonjësit apo ligjvënësit për të cilin ai punon. Parlamenti Evropian tha se nuk mund të bëjë komente për një hetim në vazhdim. "Kur dhe nëse kërkohet, Parlamenti Evropian bashkëpunon plotësisht me autoritetet e zbatimit të ligjit për të ndihmuar rrjedhën e drejtësisë dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë. Dhe në këtë kontekst u dha aksesi në një prej zyrave", tha një zëdhënës. Votuesit në 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian do të shkojnë në qendrat e votimit për të zgjedhur 720 ligjvënës në Parlamentin Evropian në datat 6 deri në 9 qershor. Grupet kryesore thonë se votuesit ka të ngjarë të bombardohen me gënjeshtra dhe dezinformata.

Top News/ Pheniani pret Putin/ Presidenti rus zbret në Korenë e Veriut pas 24 vitesh
18/06 22:47
Top News/ Po mban më këmbë industrinë ruse…SHBA e NATO thirrje për sanksione
18/06 22:45
Top News/ Putin mbërrin në Korenë e Veriut, diktatori Kim Jong Un e pret në aeroport
18/06 22:13
Top News/ Rusia pa spiunë në Europë/ Raporti: Kremlini pagesa të majme për rekrutimet
18/06 21:27
Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25
Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06