Top News – Polemika në Kosovë/ Për shtatoren e Skenderbeut
29/11/2020 12:56

Në Kosovë ka patur polemika në lidhje me dy shtatore të përuruara një ditë më parë në qytetin e Prizrenit, ato të Adem Jasharit dhe Skënderbeut. Të dy shtatoret u përuruan me rastin e 28 nëntorit, ditës së pavarësisë së Shqipërisë e në të njëjtën kohë, ditëlindjen e komandantit legjendar të UCK Adem Jashari. Ndërsa shumëkush i ka mirëpritur ato, ka patur edhe nga ata që kanë shprehur pakënaqësi me imazhin e tyre, mes të cilëve, edhe kryebashkiaku i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Në ditën e flamurit, ditëlindjen e komandantit Adem Jashari por edhe daljes për herë të parë në publik të UCK-së, Kosova kujtoi dëshmorët e vendit me një seri ceremonish. Shtatorja e bronztë e Skënderbeut i zbulua në qytetin e Prizrenit nga kryetari i kësaj komune, Mytaher Haskuka. Në ceremoninë e inaugurimit ishte i pranishëm edhe ministri i mbrojtjes, Anton Quni, dhe deputetë të këtij qyteti. Ndërsa shtatorja e Adem Jjasharit u zbulua në qendrën e madhe tregtare Abi Carshia në Prizren, financuar nga një familje e këtij qyteti.

Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Pas rastit që `rrëzoi qeverinë`/ Kosovë, verifikim kandidatëve për deputetë
18/01 19:07
Zgjedhjet në Kosovë/ Kandidatët për deputet do kalojnë në “sitë” , nëse kanë precedentë penalë
18/01 12:55
Përmbytjet dëmtuan të mbjellat/ Kosovë, fermerët akuzojnë institucionet
17/01 12:24
Top News – Zgjedhjet në kuvendin e Kosovës/ Do marrin pjesë 21 parti dhe dy koalicione
16/01 21:10
Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria në detyrë masa të reja
15/01 16:26
30 euro më shumë pensionistëve/ Qeveria Hoti rrit të gjitha pensionet nën 100 euro
15/01 15:34
Top News – Haradinaj sfidon Vjosa Osmanin/ Hajde përballemi në debat publik!
14/01 22:02
Osmani dhe Kurti garojnë së bashku/ Nënshkruajnë marrëveshje për listë të përbashkët në zgjedhje
14/01 19:38
500 familje evakuohen/ Kosovë, u goditën nga vërshimi i ujërave në Vushtrri
13/01 20:08
Top News- Osmani `përplaset` me Lajcak- Një qasje për të ardhur keq dhe e rrezikshme!
13/01 18:24
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – `Ngrin` dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak, tani nuk është momenti!
12/01 22:36
Përmbytjet në Vushtrri/ Qindra banorë të dëmtuar, por komuna nuk ka fonde për dëmshpërblim
12/01 19:48
Top News – Osmani për dialogun me Serbinë/ Të presin sa të krijojmë institucionet e reja
12/01 19:08
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Përmbytjet në Kosovë/ Ndalet shiu, gjendja drejt normalizimit
12/01 15:16
Top News – Vjosa Osmani kundër KQZ/ E drejta e votës nuk kushtëzohet me telefonata
11/01 23:06
Në Kosovë nis fushata/ Në tubime nuk po respektohen masat anti covid
11/01 19:46
Reshjet e dendura në Kosovë/ Shembet ura në Kamenicë
11/01 19:14