Top News/ Po të isha president do bombardoja Moskën! Shokon Donald Trump në takimin me donatorët
29/05/2024 13:11

Në një takim me disa prej financuesve më të mëdhenj amerikanë të fushatës zgjedhore, në një hotel luksoz të Nju Jorkut, donald trump ka thënë shprehimisht se nëse do të kishte qenë president ai, do të kishte bombarduar moskën dhe pekinin nëse Rusia do të kushte pushtuar Ukrainën apo nëse Kina do të kishte pushtuar Tajvanin. Dhe kjo deklaratë, sipas Uashington Post, ka shokuar dhe ka habitur bashkëbiseduesit e tij. Deklaratat e papritura, vijnë në një moment në të cilin Trump e ka përmendur rrallë ukrainën, të paktën këto muaj, ndërkohë që asnjëherë më parë nuk kishte përdorur tone kaq të ashpra. Vetëm vitin e kaluar ai kishte deklaruar se nëse do të kishte qenë ai në shtëpinë e bardhë, në fillim të konfliktit mes rusisë dhe Ukrainës, do ti kishte dhënë fund luftës brenda një dite të vetme. Në shkurt, ai shkroi në Truth Social: "Ne kurrë nuk duhet të japim më para pa shpresën se do ti marrim mbrapsht ose pa 'kushte' të lidhura". Në prill, ai tha: “Siç janë dakord të gjithë, mbijetesa dhe forca e Ukrainës duhet të jenë shumë më të rëndësishme për Evropën sesa për ne! Në fillim të këtij viti, Trump tha se u tha liderëve evropianë se do t'i thoshte Rusisë të bëjë "çfarë të donte" për vendet që nuk shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen e tyre. Ndërsa gjatë një tubimi në Bronx javën e kaluar, Trump iu referua disa liderëve autoritarë, përfshirë presidentin rus Vladimir Putin, duke thënë se ata ishin “në majën e lojës së tyre, pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo të tjerëve”. “Bota do të na respektojë përsëri” nëse rizgjidhem – tha ai. Vecanërisht habitës është referimi agresiv ndaj kinës së Xi Jinpingut. Në të shkuarën, Trump e kishte përshkruar presidentin kinez si një mik të madh gjatë mandatit të tij, një ndryshim toni ky që ka habitur shumë analistë.

Top News/ Biden plan të ri për emigrantët/ Do të përfitojnë rreth 500 mijë persona
19/06 09:33
Top News/ Pheniani pret Putin/ Presidenti rus zbret në Korenë e Veriut pas 24 vitesh
18/06 22:47
Top News/ Po mban më këmbë industrinë ruse…SHBA e NATO thirrje për sanksione
18/06 22:45
Top News/ Putin mbërrin në Korenë e Veriut, diktatori Kim Jong Un e pret në aeroport
18/06 22:13
Top News/ Rusia pa spiunë në Europë/ Raporti: Kremlini pagesa të majme për rekrutimet
18/06 21:27
Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25