Top News – Pikturat e Da Vincit/ Ekspertët bëjnë zbulimin e rrallë
30/11/2020 22:26

Një grup kërkuesish janë zbuluar gjurmë AND-je në pikturat e Leonardo da Vincit dhe disa besojnë, se ato mund t`I përkasin vetë mjeshtrit të madh. Veprat e da Vincit njihen si bartëse të mjaft mistereve, që edhe 500 vjet nga krijimi I tyre vazhdojnë të ngjallin shumë kërshëri. Së fundi janë zbuluar gjurmë ADN-je dhe bakteresh të vjetra në disa prej skicave më të famshme të tij, që përcjellin lloj-lloj informacionesh mbi gjeografinë e zonave nëpër të cilat kanë kaluar. Shkencëtarë nga Austria dhe Italia janë duke I studiuar me shumë kujdes krijimet që përfshijnë Autoportretin e mjeshtrit shumëdimensional apo figurën pranë zjarrit. Ekspertët përdorën një qasje innovative genomike të quajtur Nanopore për të nxjerrë pjesë materiali genetic nga vizatimet. Edhe pse shpresat që aty të gjenden gjurmë të ADN-së së vetë Da Vincit janë të mëdha, gjasat që kjo të ndodhë vërtet zbehen shumë prej faktit që skicat janë prekur nga shumë persona të tjerë. Megjithatë, sipas autorëve të studimit, rezultati I tij tregon se teknikat e restaurimit duhet të rishikohen vazhdimisht bazuar në provat shkencore dhe se studimet e monitorimit në fushën e ruajtjes dhe restaurimit duhet të inkurajohen.

Top News – AstraZeneca `bllokadë` BE-së/ Refuzon bisedimet me bllokun europian
27/01 17:16
Top News – Një xhiro në kozmos/ Shuma e çmendur për një udhëtim me Space X
27/01 17:14
Top News – Për një aleancë më të forte/ Biden-Stoltenberg, SHBA e angazhuar ndaj NATO-s
27/01 16:44
Top News – ‘Lufta’ për vaksinat…/ Italia investon tek reithera, e gatshme në qershor
27/01 15:02
Top News – Pavarësisht pandemisë…/ Sondazhi-ndryshimet e klimës, emergjencë globale
27/01 15:01
Top News – Drogë mes librave e fletoreve/ 10-vjeçari shkon me hashash në shkollë
27/01 15:01
Top News – Bill dhe Melinda Gates/ Duhet të përgatitemi për pandeminë e radhës
27/01 14:47
Top News – 306 ditë në spital/ Pacienti me covid më në fund kthehet në shtëpi
27/01 14:47
Top News – Pasi u deklarua transgjinor/ Vjen divorci mes Elliot Page dhe Emma Portner
27/01 14:25
Top News – OBSH paralajmëron gratë shtatzëna/ Mos merrnin vaksinën anti-covid moderna
27/01 14:18
Top News – Bebja panda bëhet virale/ Nuk do të ndahet nga kujdestari i saj
27/01 12:40
Top News – Moska zbut izolimin/ Situata epidemiologjike po përmirësohet
27/01 12:39
Top News – AstraZeneca mbron veten pas kritikave të BE-së për shpërndarjen e vaksinave
27/01 12:39
Top News – Republikanët nuk braktisin Trump/ Dënimi i ish-presidentit tani është më i vështirë
27/01 12:28
Top News – Falë zotit jemi jashtë…/ Britanikët kritikojnë BE-në për vaksinat
27/01 12:28
Top News – Vaksinat e dobëta/ Ekspertët-favorizojnë mutacionet e rrezikshme
27/01 12:27
Top News – Turqia krijon sprajin nazal/ E vret koronavirusin në 1 munitë
27/01 00:07
Top News – Biden ‘përplaset’ me Putin, ja çfarë i tha në telefonatën e tyre të parë
27/01 00:06
Top News – `Shkrijnë akujt `SHBA-Gjermani/ Merkel fton Biden për vizitë
26/01 22:40
Top News – `Tradhëtoi` Trump për Biden/ Forbes, Fauci më i paguari nga të gjithë
26/01 22:39