Top News – Për herë të parë në parlament/ Deputetja italiane ushqen me gji të birin
09/06/2023 11:11

Për herë të parë në historinë e parlamentarizmit italian, një deputete mori pjesë në seancën plenare me foshnjën e saj në krahë, të cilin e ushqeu me gji në mesin e kolegëve të saj. Bëhet fjalë për deputeten e ‘Lëvizjes 5 yje’, Gilda Sportiello, e cila hyri në dhomën e deputetëve me foshnjën e saj vetëm dy muajsh në krahë. Deputetja zuri vendin e saj në dhomën e parlamentit italian, mori pjesë në votimin përfundimtar të projektligjit për administratën publike dhe më pas i dha gji foshnjës së saj, veprim që u prit me duartrokitje unanime nga kolegët e saj. Që prej nëntorit të vitit të kaluar, parlamenti italian lejon që nënat deputete të ushqejnë me gji fëmijët e tyre deri në moshën një vjeç, gjatë seancave parlamentare. I biri i deputetes, vetëm dy muajsh, është fëmija I parë që ushqehet me gji pas miratimit të kësaj rregulloreje. Deputetja Gilda Sportiello është shprehur se po jepet një mesazh nga parlamenti italian për të gjitha gratë dhe nënat .

Top News – Sulmi me raketa në Sevastopol/ Kievi pretendon se shkaktoi viktima dhe të plagosur
24/09 13:03
Top Channel/ Dënohen rrëmbyesit shqiptarë / Morën peng një italian në Londër
24/09 12:39
Top Channel/ Nuk ndalen emigrantët në kufirin SHBA-Meksikë, qeveria merr masa për parandalim
24/09 11:49
Top Channel/ Kërcënuan mbylljen e qeverisë amerikane, Biden “qorton” republikanët ekstremë
24/09 10:48
Top News – ‘Ukrainasit të largohen nga Krimeja’, u rrezikohet jeta nga kundërofensiva
23/09 22:21
Top News – Gazetarja dhe mjeku polka nderohen me çmime shtetërore në Ukrainë
23/09 22:20
Top News – Mijëra armenë mbeten të pastrehë, nis shpërndarja e ndihmave në Nagorno-Karabak
23/09 22:16
Top Channel/ Konflikti Armeni-Azerbajxhan, tërhiqen luftëtarët armen
23/09 22:00
Top Channel/ Mes flakëve për të shpëtuar kuajt, dy të vdekur nga zjarret në Itali: Digjet kampusi!
23/09 19:23
Top Channel/ Poloni-Ukrainë, ashpërsohet retorika. Kryeministri polak paralajmëron Zelenskyn
23/09 18:46
Top Channel/ SHBA, raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë: Moska në panik!
23/09 17:02
Top News – ‘Sekret-ruajtësi’ i mafias bie në koma / Matteo Messina Denaro drejt ‘fundit’
23/09 16:20
Top News – Vriten nëntë komandantë rusë / Storm shadow bën ‘kërdinë’, momenti i sulmit në Krime
23/09 16:17
Top News – Shpërthen ‘sfida e deodorantëve’ / Në Gjermani lëshohet alarmi, po vdesin adoleshentë
23/09 16:13
Top News – Tentoi të kthehej në Rusi / Norvegjia arreston ish komandantin e Wagner
23/09 15:51
Top News – Shembet autostrada, ‘gëlltit’ makina / Tragjedi në mes të natës në Suedi, 3 të lënduar
23/09 15:49
Top News – ‘Mesdheu, jo më det i vdekjes’ / Papa kërkon ‘aksion’ evropian për emigrantët
23/09 15:37
Top Channel/ Kryebashkiak i AfD-së pranë kampit të përqëndrimit, trondit Gjermania!
23/09 15:12
Top News – Arrestohet shqiptari në Greqi/Dhunonte gruan se nuk lindi djalë
23/09 14:36
Top Channel/ “Emigrantët nuk vijnë për të pushtuar”, papa thirrje Europës: “Më tolerantë”!
23/09 13:51