Top News – PD bën gati dosjen ankimore/ Do të kërkojë përsëritjen e zgjedhjeve në 9 qarqe
07/05/2021 21:22

Partia Demokratike është drejt përfundimit të përgatitjes së dosjes me materiele për zgjedhjet 25 prillit që do e dërgojnë në Komisionin e Ankimimeve dhe Sanksioneve brenda afateve të përcaktuar në Kodin Zgjedhor. Mësohet se përmes materiaaleve të përfshira në anikimiet e hartuara, PD pritet të kërkojë përsëritjen e zgjedhjeve në 9 qarqe. Konkretisht në: Shkodër, Durrës, Tiranë, Elbasan, Vlorë, Fier, Berat, Gjirokastër dhe Korçë. Vetëm në tre qarqet, Dibër, Lezhë dhe Kukës, ku PD ka fituar shumicën e mandateve, nuk do të kërkohet përsëritja e zgjedhjeve. Si bazë kryesore e kërkesës së PD për përsëritjen e zgjedhjeve është akuza e artikuluar gjatë këtyre ditëve kundrejt Partinë Socialiste se përmes strukturave kriminale ka zbatuar skemën e blerjes së votave dhe ka intimiduar qytetarët. Opozita në paditë e saj të bëra publike tashmë dhe të denoncuara edhe në SPAK ngre shqetësimin e përdorimit të administratës në zgjedhje dhe kërcënimin e saj nga partia ne pushtet. Në përfundim të numërimit të votave dhe me rezultatet paraprake të mituaara tashmë nga KQZ Partia Demokratike arriti të siguronte 59 mandate deputetësh, ose 39.43% te votave në shkallë vendi. Kreu i PD, Lulzim Bashan në dalejte tij të pakta publike pas zgjedhjeve ka deklaruar se në 25 prill ka ndodhur një masakër e vërtetë elektorale dhe për të vërtetuar këtë do të mblidhen të gjitha provvat që e faktojnë. Basha në takimet me zyrtarë të lartë të huaj që ka pasur këto ditë ka vënë në dukje problemaitkat që shoqëruan zgjedhjet e përgjithshme. Ndërkaq PD ka filluar edhe analizën me strukturat e saj për rezultatin e arritur dhe atë çfarë ndodhi në 25 prill në zonat përkatëse.

Top Channel/ Pamjet nga aksioni, hoteli në gjirin e Manastirit kthehet në gërmadhë
18/06 16:30
Top News – 3700 ankesa për prokurorë e gjyqtarë/ Por, për 1 mijë prej tyre është marrë vendim
18/06 16:13
Top Channel/ Ndërtimet pa leje/ Prishet hoteli i vetëm në gjirin e Manastirit
18/06 15:50
Top Channel/ Heci i Bënçës. Banorët konfliktohen me kompaninë ndërtuese, dhunohet edhe Auron Tare
18/06 15:19
Top Channel/ Veliu dhe Mehmeti nënshkruajnë Memorandumin e Bashkëpunimit
18/06 15:07
Top News – Vendimi i papritur për 82 mln lekë/ 31 pasuritë miliona euro të Moisi Habilajt
18/06 14:54
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg. Gjykata konfirmon dënimin për trafik droge
18/06 14:44
Top News – Operacion, ‘Gaxhai’ del nga burgu/ I ‘forti’ i Vlorës i dënuar me burg përjetë
18/06 14:15
Top Channel/ Elbasan. Aktiviteti sensibilizues, stop shfrytëzimit të fëmijëve për punë
18/06 14:10
Top News – Kërcënimi për pasurinë e gjyqtarëve/ Do sekuestrohet, kërkesë e ndërkombëtarëve
18/06 14:00
Top News – Urdhrat e prerë në luftën antikrim/ Si duhet të veprojnë strukturat e hetimit
18/06 13:37
Top Channel/ Përplasje mes banorëve të Bënçës dhe pronarëve të kompanisë së asfaltit
18/06 13:30
Top News – Momenti i duhur për kthesën e forte/ Sekuestrimi i pasurisë së të korruptuarve
18/06 13:22
Top News – BE hap rrugët për shqiptarët/ Do lëvizin lirshëm, pas bllokimit një vit
18/06 12:53
Top Channel/ Vlorë. Humb jetën shtetasi austriak, dyshohet se…
18/06 12:45
Top Channel/Leli refuzon ballafaqimin me këshilltarët,kërkon pezullimin nga detyra të Agron Gjipali
18/06 12:37
Top Channel/ Jo punës së fëmijëve/ Aktivitete në Elbasan për sensibilizmin kundër shfrytëzimit
18/06 12:36
Top Channel/ Po vjen i nxehti afrikan/ Të dielën temperaturat shkojnë në 34 gradë
18/06 12:33
Top Channel/ Rregullat e reja për plazh/ Sa po zbatohen në bregdetin e Durrësit
18/06 12:32
Top Channel/ Arbër Çekaj mbetet në burg/ Solli kokainë me banane nga Ekuadori
18/06 12:25