Top News – Pavarësisht suksesit në vaksinim/ Kili regjistron shifra rekord infektimesh të reja
16/04/2021 11:52

Kili është një nga vendet që është konsideruar si histori suksesi në përpjekjen për të vaksinuar popullatën, por kjo nuk e ka ndalur atë të regjistrojë një rekord infektimesh. Ditët e fundit, numri ditor i infektimeve të raportuara ka shkuar në mbi 9 mijë, dhe kjo është hera e parë që nga fillimi i pandemisë që regjistrohet një shifër e tillë ditore. Në mes të qershorit të vitit të kaluar, shifra më e lartë e të infektuarve ditorë të regjistruar në vend, ishte 7 mijë. “Është shqetësuese”, tha ministri i shëndetësisë në kili, Enrique Paris. “Ne po kalojmë një moment kritik të pandemisë. Ju kërkoj të kujdeseni për veten, për të dashurit dhe familjet tuaja”. Njësitë e kujdesit intensiv edhe një herë tjetër janë mbingarkuar dhe vendi ka mbyllur për të dytën herë kufijtë për këdo që nuk është banor i Kilit e pjesa më e madhe e 18 milionë banorëve janë rikthyer në izolim. “Duket sikur po bëjmë hapa prapa”, thotë një kilian. “Ne duhet të shkarkojmë leje të posacme online në mënyrë që dy herë në javë të mund të dalim për të blerë ushqime apo për vizitë tek doktori”, shtoi ai.

Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51