Top News – Pasuria e 35 agjentëve/ Përzgjedhja e BKH, si do paguhen
30/11/2020 12:18

Ka përfunduar procesi i deklarimit të formularëve të pasurisë për 35 kandidatët e kualifikuar si agjentë të BKH-së. Deklaratat janë dorëzuar nga kandidatët me e-mail komisionit të Byrosë Kombëtarë të Hetimit. Anëtarët e komisionit do të verifikojnë pasuritë e tyre dhe të familjarëve të tyre. Burime pranë komisionit bëjnë me dije se disa prej kandidatëve nuk i kanë plotësuar sipas ligjit deklaratat e pasurisë. Pas përfundimit të këtij procesi të kualifikuarit do ti nënshtrohen testit të poligrafit, që do bëhet nga anëtarë të SHÇBA, kreu i SPAK-ut dhe anëtarët e komisionit. Ndërkohë, për vakancat për plotësimin e 60 hetuesve të BKH-së, gara pritet që të rihapet sërish në fillim të vitit 2021. Në nenin 6 të ligjit për Reformën në Drejtësi specifikohet ky seksion i specializuar i policisë gjyqësore nën varësinë e Prokurorisë së Posaçme. Në mënyrë që të ruhet një marrëdhënie operacionale dhe informuese me shërbime të tjera policore, sidomos për operacione që kërkojnë shumë punë, si kontrolle të befasishme, vëzhgime apo arrestime, ka edhe shërbime të policisë gjyqësore. Këto shërbime të policisë gjyqësore varen edhe nga Prokuroria e Posaçme. Ndërsa në nenin 44 sqarohen pagesat që do marrin agjentët e strukturës që njihet ndryshe si ‘FBI’ shqiptare. Ky nen normon pagat, shtesat e pagave dhe buxhetin e BKH-së. Pagat dhe shtesat e pagave përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave, por nuk mund të ulen. Kjo ka për qëllim që të ndalojë qeverinë, e cila mund të jetë subjekt i një hetimi, të ulë pagat si hakmarrje apo kërcënim. Buxheti hartohet nga Drejtori dhe i dorëzohet Ministrit të Financave si buxhet i përbashkët nga Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme. Nëse Këshilli i Ministrave krijon një fond të posaçëm për BKH-në, mundësisht nga asetet e konfiskuara, deri në 20% e këtij fondi të posaçëm mund të përdoret për pajisje për BKH-në. Dispozita për fondin e posaçëm u propozua fillimisht në versionin e parë të projekt-ligjit i cili do ta kishte krijuar BKH-në nga Ministria e Brendshme.

E rëndë në Librazhd/ Shtylla e tensionit të ulët përfshihet nga flakët, rrezik për banorët
20/01 22:36
Top News – ‘Po vdes, dhuroj 985 mijë euro…’! Si u mashtrua një familje nga Mamurrasi
20/01 22:11
Top News – Para me fajde, bllokohen 5 mln euro/ Dy vëllezër nga Mirdita në trafik droge
20/01 21:37
Top News – Pengmarrësi që fshihej në Kosovë/ Njësia Fast arreston të ‘fortin’ e Burrelit
20/01 21:22
Top News – Tenderat për kushëririn e parë/ Kryebashkiaku: Unë kam dhënë dorëheqjen
20/01 20:05
Rifillimi i hetimeve për 21 janarin/ Policia e Tiranës dorëzon kërkesën në prokurori
20/01 19:35
Top News – Rihetim për dosjen e 21 Janarit/ Kërkesa e policisë mbërrin në prokurori
20/01 19:06
Top News – Pajisje përgjimi në makinën Ferrari/ Si u zbulua shqiptari në rrjetin kriminal
20/01 18:30
Top News – Shkelën masat anti covid/ Policia ndëshkon me gjobë 500 qytetarë
20/01 18:14
Top News – Rikthehen shifrat e ‘frikëshme’/ Covid, 670 raste të reja, 4 humbje jete
20/01 18:14
Top News – Tiranë, urdhër special për policinë/ Si shkak kryesor, rrezikshmëria e rrugëve
20/01 18:13
Top News – Shpërthim i fuqishëm në Madrid/ Nuk dihen shkaqet, të paktën tre viktima e të plagosur
20/01 18:03
Manastirliu: Zinxhiri ftohës për vaksinat antiCOVD do jetë në të gjithë vendin
20/01 17:56
Top News – Mori dy kredi, ia paguante i ati/ Zbardhet pasuria e ish ministrit Sandër Lleshaj
20/01 17:15
Top News – Shtohen prokurorët e SPAK/ Komsioni i ligjeve miraton strukturën e re
20/01 17:15
Policia me dorë të hekurt në Tiranë/ 37 arrestime e 187 leje drejtimi të pezulluara
20/01 16:56
Top News – Kosovë, KQZ rrëzon Albin Kurtin/ Kreut të VV-së, nuk i lejohet kandidimi në zgjedhje
20/01 16:23
Top News – Deputetja gjermane për vaksinat/ Dështimi i BE-së në Ballkan, sukses për Kinën
20/01 16:22
Top News – BE-ja kërkon një fillim të ri/ Thirrje SHBA-së, të zbusim raportet tona!
20/01 16:22
Sot Biden hyn në Shtëpinë e Bardhë/ Ceremonia në Washinton pa pa paradë dhe në masa të forta sigurie
20/01 16:07