Top News/ Pas Penianit, Putin në Vietnam / Vendi neutral për pushtimin e Ukrainës, SHBA e zemëruar
20/06/2024 12:09

Presidenti rus, Vladimir Putin, po synon të forcojë lidhjet me partnerin e kamotshëm, Vietnamin, gjatë vizitës shtetërore që ka nisur më 20 qershor. Kjo vizitë zhvillohet në kohën kur Moska po përballet me izolim ndërkombëtar për shkak të veprimeve të saj ushtarake në Ukrainë. Putin u prit me ceremoni shtetërore në këtë shtet në Azinë juglindore. Ai shkoi në Vietnam nga Koreja e Veriut, ku me liderin e këtij shteti, Kim Jong Un, nënshkroi një marrëveshje, sipas së cilës, Pheniani dhe Moska zotohen se do të ndihmojnë njëri-tjetrin në rast të ndonjë lufte. Putin arriti në Pallatin presidencial të Vietnamit, ku u prit nga nxënës që mbanin në duar flamuj të Rusisë dhe Vietnamit. Ai u takua me presidentin e ri të shtetit, To Lam, dhe gjatë vizitës do të takohet me sekretarin e përgjithshëm të Partisë Komuniste, politikani më i fuqishëm i Vietnamit – dhe zyrtarë të tjerë. Rusia po synon të mbajë “bashkëpunim të ngushtë dhe efektiv” në energji, industri, teknologji, arsim, siguri dhe tregti, tha të mërkurën ambasadori rus në Vietnam, Gennady S. Bezdetko. Vizita e Putinit në Vietnam ka nxitur reagim të ashpër nga Ambasada amerikane në këtë shtet. Shumë ka ndryshuar që nga vizita e fundit që Putin zhvilloi në Vietnam më 2017. Rusia tani përballet me sanksione nga Perëndimi, përfshirë nga SHBA-ja, për shkak të pushtimit të Ukrainës. Më 2023, Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi një fletarrestim për Putinin në akuza për krime lufte. Kremlini mohon akuzat dhe ka theksuar se Moska nuk e njeh juridiksionin e kësaj gjykate. Hanoi dhe Moska kanë raporte diplomatike që nga viti 1950 dhe këtë vit shënohet 30-vjetori i traktatit për “raporte miqësore” mes Vietnamit dhe Rusisë.Vietnami po ashtu ka qëndruar neutral sa i përket pushtimit rus të Ukrainës. Por, ky neutralitet ka qenë i vështirë për shtetin, teksa Ambasada e SHBA-së në Hanoi ka kritikuar vizitën e Putinit duke thënë se “asnjë shtet nuk duhet t’i japë Putinit platformë për të promovuar luftën e tij të agresionit dhe për të lejuar që të normalizojë mizoritë e tij”.

Top News/ ‘Lufta mund të prekë edhe Europën’/ Paralajmërim i fortë për perëndimin nga Libani
20/07 23:00
Top News/ Shkon në 39 mijë numri i viktimave në Gaza/ Dhjetëra viktima nga sulmet izraelite në kampe
20/07 22:40
Top Channel/ Trump nuk gjen qetësi, pas atentatit kërcënohet me jetë, bashkë me zëvendësin
20/07 22:32
Top News/ Biden kritika ish-presidentëve demokratë/ Ndihet i tradhtuar nga Obama dhe Bill Clinton
20/07 22:20
Top Channel/ Përkujtohet 50 vjetori i pushtimit të Qipros. Erdogan pjesë e paradës ushtarake
20/07 22:11
Top Channel/ Nën shoqërinë e të dashurës së tij, ku po i kalon pushimet luksoze futbollisti Yamal
20/07 22:03
Top News/ Të burgosurit shqiptarë në Greqi, në grevë: Na mohohet e drejta për lirim me kusht
20/07 22:00
Top News/ NATO vlerëson strategjinë e Ukrainës/ Si mund ta fitojë luftën kundër Rusisë?
20/07 21:30
Top News/ Gjobvënie brenda burgut të Kretës/ Tre shqiptarë terrorizojnë bashkëvuajtësit grekë
20/07 21:00
Top News/ “Në shënjestër të vrasësit edhe Biden”/ Detaje nga hetimet e FBI për Thomas Matthew Crooks
20/07 20:45
Top News/ Bëji një të mirë të fundit SHBA-së!/ Kandidati I Trump, Biden- Dorëhiqu nga posti
20/07 20:15
Top Channel/ Gjykata dënon rëndë Izraelin/ GJND: Prania në territoret e pushtuara, e paligjshme
20/07 19:17
Top Channel/ Protesta dhe vrasje në Bangladesh/ Studentët përleshen me policinë, qindra të vrarë
20/07 19:16
Top News/ Shërbimet sekrete ruse akuzohen për vrasjen e një ish-deputetje ukrainase
20/07 16:23
Top Channel/ Zelensky i hapur për bisedime!I bëri ftesë Moskës të marrë pjesë në samitin e nëntorit
20/07 15:12
Top News/ Presioni për t’u tërhequr. Biden e shpërfill – Javën tjetër do të rinis fushatën
20/07 14:33
Top News/ Pas avarisë së Microsoft. Hakerat vihën në lëvizje me programe ‘peshkimi’
20/07 13:27
Top News/ Rusia sfidon avionët amerikanë: ‘Mezi po presim F16-at në Ukrainë! Ua dimë dobësitë’
20/07 13:23
Top Channel/ Vajtim dhe festë për ndarjen e Qipros.Sot 50-vjetori i pushimit turk të ishullit pas…
20/07 12:24
Top Channel/ Trump i premton paqen Ukrainës, bisedon në telefon me presidentin Zelensky
20/07 12:22