Top News – Pas kthimit nga Siria/ SPAK nis hetimet, gati dëshmitë
28/10/2020 13:01

Kjo ka qenë deklarata e kryeministrit Rama, lidhur me ata që kanë përgjegjësi për rekrutimet. Ndërkohë, ditët e paskthimit nga Siria do të shoqërohen edhe me veprime të tjera nga prokuroria e posacme SPAK. Burimet bëjnë me dije se edhe Floresha Rasha, pasi të kalojë problemet me shëndetin do të merret në pyetje për të zbuluar se kush janë rekrutuesit, financuesit dhe njerëzit që i kanë kaluar ata nga Shqipëria, në Turqi, me destinacion final Sirinë. Sipas një raporti, nga viti 2012 më shumë se 100 shqiptarë, kryesisht djem të rinj, i janë bashkuar grupeve të xhihadistëve që luftojnë në Siri. Pothuajse të gjithë iu bashkuan Al Nusrës-krahu ushtarak i Al Kaedas ose ISIS-it. Sipas burimeve të Shërbimit Informativ Shtetëror, pjesa më e madhe ishin radikalizuar dhe rekrutuar në xhami jashtë kontrollit të KMSH-së. Futja e këtyre xhamive nën kontrollin e Komunitetit Mysliman Shqiptar është kthyer në një prioritet kryesor për Shqipërinë. Në shkurt 2014, parlamenti miratoi paketën ligjore që e bënte, në pjesën më të madhe të rasteve, pjesëmarrjen në konflikte të armatosura dhe bashkimin në grupe ushtarake në vende të huaja një vepër penale të ndëshkueshme deri në 8 vjet burg. Shqiptarët tani rrezikojnë deri në 15 vjet burg për nxitje, rekrutim, financim dhe mbështetje të të tjerëve në konflikte të huaja.

Vajzat që zgjodhën futbollin/ “Exclusive” sjell sonte historinë e futbollisteve shqiptare
29/11 11:47
Top News – Identifikohen autorët/ Shkodër, vrasja e Ridvan Ramazanit
28/11 21:10
Hudhra kundër covid/ Fermerët nisin të ndryshojnë kulturat bujqësore
28/11 19:49
Top News – Komisioni për Dick Marty/ Meta: Jo për Shqipërinë e Kosovën
28/11 19:22
Top News – Covid, 16 viktima/ Në 24 orë, 545 raste të reja
28/11 18:14
Top News – Aeroporti i Frankfurtit, gati për transportin e vaksinës antiCovid
28/11 16:30
Tirana në krizë dëmtimesh/ Bardheblutë udhëtojnë në Krujë, Partizani pret Skënderbeun
28/11 16:21
Festimet në pazarin e Korçës / Katër ditë pushimi, mbushen hotelet dhe bujtinat
28/11 16:18
“Gjurmë Shqiptare” sonte
28/11 16:14
Vrasje me armë në Shkodër, ngrihen pika kontrolli/ Gjendet i pajetë në makinë një 46-vjeçar
28/11 16:13
Shqiptarët kursejnë më shumë/ Depozitat bankare shkuan në 8.7 miliardë euro gjatë pandemisë
28/11 15:59
Emigrantët të regjistrojnë adresat/ Aplikimi duhet bërë në portalin e-albania
28/11 15:57
Urimi amerikan për Shqipërinë/ Mesazhi i sekretarit të shtetit Mike Pompeo
28/11 15:54
Koleksioni i flamujve kuqezi/ Shpëtim Sala ruan me fanatizëm flamujt, më i vjetri prej 1904
28/11 15:54
Veton Surroit nuk do t’i hiqet titulli/ Prefekti i Kukësit pritet të shfuqizojë vendimin
28/11 15:45
Prishtina sot është kuqezi/ Festime në Kosovë për Ditën e Flamurit
28/11 15:43
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Viti i dytë që në kryeqytet nuk ka festime të mëdha
28/11 15:35
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Nuk ka aktivitete për shkak të pandemisë
28/11 15:27
108-vjetori i Pavarësisë/ Me flamuj kuqezi, 30 motoristë “pushtojnë” Sheshin e Flamurit
28/11 15:07
Top News – Ekzekutimi në Bruksel/ Lidhja me vrasjet në Elbasan
28/11 15:05