Top News – Pandemia e Covid 19/ NATO dhuron edhe 60 respiratorë
22/10/2020 12:55

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid 19 në Shqipëri është shoqëruar me edhe me një shtim të kapaciteteve mjekësore. Së fundmi, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO dhuruan për vendin tonë një sasi prej 60 respiratorësh. Në ceremoninë e dhurimit ishte i pranishëm edhe kryeministri Rama, që e cilësoi dimrin sit ë vështirë dhe që do ndikojë jo pak në pandemi. “Dimri do të jetë i vështirë dhe respiratorët janë kuptimplotë në aspektin e ndihmës konkrete në fuqizimin e sistemit. “Respiratorët do të jenë në vijën e zjarrit për të shpëtuar jetë”. Miqtë e mirë në ditë të vështira dhe ashtu si 20 vjet më parë kur lindi kjo marrëdhënie mes Shqipërisë dhe NAOT-s në një moment tejet dramatik për botën, e cila përballej me një përshkallëzim të së keqes në trupin e saj si pasojë e terrorizmit. Kryeministri Rama foli edhe për emergjencat civile, për të cilat tha se tashmë përbëhen nga një trupë moderne dhe me standard europiane. Nga ana tjetër, forcat e NATO-s mund të angazhohen edhe në transportimin e të sëmurëve apo për ndërtimin e qendrave ambulante të fushimit. Plani operacional është pjesë e përgatitjeve të NATO-s ndaj një eventualiteti të intensifikimit të pandemisë. Këto plane përfshijnë edhe krijimin e një fondi mirëbesimi dhe ndërtimin e magazinave për pajisje mjekësore.

Kuvendi, një minutë heshtje/ Parlamenti në seancë një vit pas tërmetit
26/11 15:47
Përvjetori i tërmetit/ Rama nga Abu Dabi: Sot firmoset marrëveshjen për 2000 apartamente në Durrës!
26/11 11:47
Top News – Basha nga Shkodra/ Nuk kemi bërë politikë me pandeminë
25/11 16:05
Top News – Rindërtimi pas tërmetit/ Laç, nis puna për pallatet e reja
25/11 15:16
Top News – Raporti i Dick Marty/ Futet në kalendarin e Kuvendit
25/11 14:25
Komisioni për Dick Marty/ Balla dorëzon në Kuvend kërkesën për formimin e tij
25/11 12:46
Top News – Deputetët e PS kërkesë/ Komision për raportin e Dick Marty
25/11 11:00
“Iliri me uroi se vendosa maskën”/ Rrëfimi i Kryemadhit pasi u rizgjodh kryetare e LSI
24/11 15:21
Rama: Vaksinën e blejmë me çdo çmim/ Kryeministri: Të parët vaksinohen mjekët, mësuesit, policët
24/11 15:09
Top News – PD akuza ministres Xhaçka/ Udhëtime 10 mijë euro me helikopter
24/11 14:39
Top News – Rama-sjellje skandaloze/ Meta u gjobit se ishte në festë
24/11 13:55
Top News – Zgjedhjet në LSI/ Kryemadhi-votimi online ishte risi
24/11 12:03
Rama: Shkollat nuk mbyllen/ Vendimi u takon ekspertëve. Kryeminstri sjell shembuj nga vendet e tjera
24/11 11:53
Top News – Meta akuzon Ramën/ ‘Janë kuislinge, jo udhëheqës’!
23/11 17:04
Top News – LSI me dyer të hapura/ Kryemadhi pas rikonfirmimit
23/11 15:24
Top News – Ujë për 450 hektarë tokë/ Rama publikon video nga Vau i Dejës
23/11 11:23
Top News – Zgjedhjet në LSI/ Kryemadhi konfirmohet kryetare
22/11 15:09
Meta viziton kishën e Prullit, lutet për Shqipërinë
22/11 12:11
Basha, politikë nga morgu/ “U fut” në morgun e Tiranës për t’i ikur gjyqeve të UÇK
21/11 15:42
Top News – PD, thirrje prokurorisë/ ‘SPAK lejon zhdukjen e provave’
21/11 14:29