Top News – Pakicat jo serbe në Kosovë/ Dorëzojnë ankesë për rezultatin e zgjedhjeve
05/03/2021 14:20

Partitë nga komunitetet joserbe në Kosovë kanë dorëzuar ankesë në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, duke kërkuar që të anulohen votat e komunitetit serb për partitë boshnjake dhe rome në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit. Përfaqësuesit politikë të komunitetit boshnjak, rom, ashkali dhe egjiptas pretendojnë se partia boshnjake“Komuniteti i Bashkuar Adrijana Hoxhiq” dhe “Iniciativa Rome” kanë siguruar vota në zgjedhjet e 14 shkurtit, me ndihmën e Listës Serbe. Duda Bale nga Unioni Socialdemokrat, e cila, sipas rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve, nuk arriti të fitojë ulëse, tha se komunitetet joserbe janë të gatshme që këtë çështje ta dërgojnë deri në Gjykatën Kushtetuese, nëse PZAP-ja dhe më pas Gjykata Supreme i hedhin poshtë pretendimet e tyre. Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, institut ky që i ka ofruar ndihmë juridike falas komuniteteve joserbe, tha se bëhet fjalë për manipulimin e rreth 10 mijë votave. Komunitetet joserbe thonë se “Iniciativa Rome”dhe “Komuniteti i Bashkuar Adrijana Hoxhiq”, në zgjedhjet e 14 shkurtit kanë marrë vota në vendbanime ku nuk jetojnë pjesëtarë të këtyre komuniteteve. Sipas rezultatit të shpallur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, “Iniciativa Rome” ka fituar dy vende në kuvend, ndërkaq partia boshnjake, “Komuniteti i Bashkuar Adrijana Hoxhic”, ka fituar një vend. Vetë Hoxhic, ndonëse ka pranuar se ka marrë vota nga mjediset me shumicë serbe, ka hedhur poshtë akuzat se ato i janë siguruar nga Lista Serbe. Sipas Kushtetutës së Kosovës, komuniteti boshnjak i ka të garantuara tre vende në Kuvendin e Kosovës. Komuniteti turk ka të garantuara dy vende, ndërkaq për përfaqësuesit e komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptianë janë të garantuara nga një vend si dhe një vend shtesë për një nga këto komunitete, që fiton më së shumti vota. Një vend i garantuar i takon edhe komunitetit goran.

Top Channel/Dialogu Kosovë-Serbi/ Pas gatishmërisë së Vucic dhe ftesës së BE, asnjë reagim nga Kurti
19/04 13:03
Top News – Pas rënies së infektimeve/ Kosova nis lehtësimin e masave anticovid
18/04 20:56
Top Channel/ Fushata e Ministrave të Albin Kurtit, qytetarët e Kosovës janë kundër
18/04 12:23
Top Channel/ Kosovë, nga e hëna rikthehet mësimi në shkolla
16/04 15:23
Top News – Masakrat serbe ndaj kosovarëve/ 22-vjetori i shpërnguljes së shqiptarëve të Kosovës
16/04 12:08
Top News – Nxënësit kthehen në klasa/ Mësimi në Kosovë, nga e hëna me prani fizike
16/04 12:01
Top Channel/ Gjykatë speciale për konfiskimet/ Kritika për projektin e fundit të qeverisë së Kurtit
15/04 20:00
Top Channel/ Ligj për sekuestrim të pasurive, çfarë parashikon vendimi i qeverisë së Kurtit
15/04 12:42
Top Channel/ 6 vjet tre drejtorë, Kosovë caktohet kreu i ri i Agjensisë së Inteligjencës
15/04 12:17
Top Channel/ Vaksinim nëpër azilet e Kosovës/ Vijon vaksinimi edhe për mjekët dhe infermierët
14/04 19:54
Top Channel/ Kosovë, Kurti tregon si do të bëhet konfiskimi i pasurive
14/04 18:19
Top Channel/ Takimi për Kosovën në OKB, “shpërthen” keq përfaqesuesi rus
14/04 11:59
Xhamitë e hapura për Ramazan/ Bashkësia Islame: Të respektohen masat
13/04 19:52
Top News – Kurti fushatë në Shqipëri/ Rrebesh kritikash dhe paralajmërime në ‘shtëpi’
13/04 12:05
Top Channel/ Kurti, kritika të ashpra për ndërhyrje në zgjedhjet e Shqipërisë
13/04 12:04
30 mijë pushues në Shqipëri/ Debate në Kosovë për masat kufizuese ndaj covid
12/04 19:41
Top News – Në prag të muajit të shenjtë/ Myftiu i Kosovës-të respektohen masat anti covid
12/04 17:19
Ekspertët të bindur/ Kurti s`do ketë mundësi lëvizjeje, do t`i bëhet presion për dialogun
12/04 17:07
Kosovë, myftiu Tërnava apel besimtarëve/ Vaksinat nuk e prishin agjërimin!
12/04 15:20
Kostot e kufizimeve në Kosovë/ Parashikohen rënie të të ardhurave nga tatimet dhe doganat
10/04 19:55