Top News/ Pakënaqësia me qeverinë në kulm / Gjermanët të pakënaqur me punën e Scholz
13/06/2024 12:46

Pakënaqësia e votuesve gjermanë me koalicionin qeverisës duket se ka arritur një nivel rekord, të paktën këtë e tregon një sondazh i publikuar nga transmetuesi kombëtar ZDF të enjten, pasi të gjitha partitë e koalicionit treguan rezultate të dobëta gjatë zgjedhjeve evropiane javën e kaluar. Nga 1,334 pjesëmarrësit në sondazhin e kryer nga 10 deri më 12 qershor, 71% thanë se ishin të pakënaqur me punën e qeverisë, ndërsa në maj kjo shifër ishte 66 për qind. Rreth 51% e të anketuarve u shprehën në favor të zgjedhjeve të parakohshme, ndërsa 66% ende besojnë se koalicioni do ta cojë deri në fund mandatin e tij. Të tre partitë në koalicionin qeverisës të Gjermanisë pësuan humbje në zgjedhjet parlamentare të BE-së, një tregues i hershëm ky për votën kombëtare, ndërsa Alternativa për Gjermaninë e ekstremit të djathtë, pati fitime të konsiderueshme. Rezultatet për partitë tradicionale si SPD e kancelarit Olaf Scholz tregojnë pakënaqësinë e gjermanëve me rënien e standardeve të jetesës në ekonominë më të madhe të Evropës, pasi qeveria u mor me krizën energjetike të shkaktuar nga konflikti Rusi-Ukrainë dhe pasojat e pandemisë së koronavirusit. Një rezultat edhe më i dobët në zgjedhjet për BE-në bëri që presidenti francez Emmanuel Macron të shpërndante parlamentin dhe të shpallte zgjedhje të parakohshme pasi u la pas nga e djathta ekstreme.

Top Channel/ Habit studimi! Ndryshimet klimatike po rritin zgjasin ditën! Ja si po ngatërrohet koha
16/07 13:14
Top Channel/Vetflijohen burrat në Korenë e Jugut, politikani: Fajtor, dominimi i grave në shoqëri
16/07 13:13
Top Channel/ Ushtari francez goditet me thikë, rritet frika para Lojërave Olimpike
16/07 13:10
Top Channel/ Dënohen 4 shqiptarë në Angli! Iu gjetën 1 mijë bimë kanabis me vlerë 330 mijë paund
16/07 13:09
Top News/ Edhe Rusia në bisedimet e paqes / Zelenski ndryshon mendje, plan për një samit të dytë
16/07 12:56
Top News/ Votim virtual për presidentin Biden / Do të marrë nominimin e demokratëve para kuvendit
16/07 12:53
Top News/ Zbulohet një shpellë në Hënë…në ‘Detin e Qetësisë’, mund të strehohen astronautët
16/07 12:47
Top News/ Tha se Trump duhet vënë në shënjestër…Biden bën ‘mea culpa’: Ishte një gabim
16/07 12:45
Top News/ BE bojkoton Viktor Orban / Komisionerët Evropianë nuk marrin pjesë në takime
16/07 12:41
Top News/ Donald Trump pritet si hero…Me veshin e fashuar në konventën republikane
16/07 12:33
Top News/ Dikur e quante:‘Hitleri i Amerikës’…J.D.Vance dhe metamorfoza e tij, i zgjedhuri i Trump
16/07 12:23
Top Channel/ Hagë, sot vendimi për Pjetër Shalën: Vrau një bashkëpunëtor të Serbisë në Kukës!
16/07 12:02
Top Channel/ “Dorëzohet” Ukraina? Zelenski: “Bisedime paqeje, Rusia të marrë pjesë”!
16/07 11:42
Top Channel/ Zbulohet shpellë në Hënë: U krijua nga “tubacionet” e llavës!
16/07 11:39
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet: Do emërohet në Konventë me votim virtual!
16/07 11:39
Top Channel/ Trump me veshin e fashuar, “shpërthen” Konventa Republikane: Mbështetje deri në fund!
16/07 11:38
Top News/ Donald Trump zgjedhe ‘ortakun’. Do të kandidojë me Senatorin që dikur e kritikonte
15/07 22:49
Top Channel/ Zelensky prezanton planin për Samitin e dytë ndërkombëtar, synon pjesëmarrjen e Rusisë
15/07 21:25
Top Channel/ Nga Europiani te Lojërat Olimpike, Gjermania rikthen kontrollet: Frikë për terrorizëm
15/07 21:22
Top News/ Pas atentat, lajmi i mirë. Gjykata në Florida pushon çështjen ndaj Trump
15/07 21:05