Top News – Operacioni i Europolit/ Konfiskohen 27 milionë maska
25/09/2020 18:36

Miliona artikuj të falsifikuar, përfshirë 27 milionë maska të fytyrës, janë konfiskuar në Evropë.Operacioni 8-mujor, i koduar “Aphrodite”, është udhëhequr nga autoritetet italiane dhe irlandeze, me mbështetjen e agjencisë europiane për zbatimin e ligjit - EUROPOL.Në një njoftim për media të EUROPOL-it thuhet se “nga dhjetori 2019 deri në korrik 2020, autoritetet e zbatimit të ligjit kanë gjurmuar shitjet në internet të artikujve të falsifikuar” dhe “kanë arritur kulmin me bastisjet në depo, dyqane dhe tregje të Belgjikës, Qipros, Greqisë, Irlandës, Italisë, Portugalisë, Rumanisë dhe Spanjës”.Gjatë operacionit janë konfiskuar edhe mbi 700,000 euro, ndërsa 123 llogari të mediave sociale dhe 36 ueb-faqe janë mbyllur.Sipas EUROPOL-it, dhjetë njerëz janë arrestuar në Greqi, ndërsa 37 të dyshuar të tjerë janë raportuar tek autoritetet në Greqi, Itali dhe Portugali.“Pandemia COVID-19 ka bërë që autoritetet të ndryshojnë planin fillestar të operacionit, për t’u përqendruar në çështje që lidhen me pandeminë. Si rezultat, janë konfiskuar edhe pajisje të falsifikuara mjekësore, përfshirë 27 milionë maska për fytyrë”, njoftoi EUROPOL-i.Maskat për fytyrë rekomandohen nga ekspertët shëndetësorë për mbrojtje nga koronavirusi që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Top News – Kryemadhi-Ramës/ Do digjesh në tiganin e shqiptarëve
22/10 22:00
Top News – Arsimi në kohë pandemie/ Kushi: Më shumë psikologë në shkolla
22/10 21:34
Top News – Pompeo folësi kryesor/ Forumit kundër anti-semitizmit
22/10 20:54
Qeveria jep “OK” për projektin e “Rrënjë Shqiptare” dhe Marin Memës
22/10 19:59
Top News – Lindi trashëgimtarja! Vjen në jetë vajza e princ Lekës
22/10 19:55
Rezoluta për antisemitizmin/ SHBA dhe BE përshëndesin miratimin nga parlamenti
22/10 19:52
Në auditor dhe online/ Mësimi i kombinuar në Universitetet sipas rregullores anti-Covid
22/10 19:49
Kategoria që nuk mban maskë/ Ata që kanë probleme shëndetësore dhe pajisen me vërtetim nga mjeku
22/10 19:45
Shkarkohet Prokurori Dritan Peka/ Në rivlerësim iu gjetën probleme me paratë
22/10 19:38
Top News – ‘Në PD vetëm eliminime’/ Inceneratorët, Veliaj: Ja dokumenti
22/10 18:58
Top News – 3 humbje jete në 24 orë/ 302 të infektuar, 258 në spital
22/10 18:13
Top News – Veliaj në njësinë 7/ I përgjigjet Monika Kryemadhit
22/10 18:10
Top News – Rezoluta e antisemitizmit/ Përshendetet nga Ambasada e SHBA
22/10 17:11
Top News – Vaksina anti-covid/ Në kuvend marrvëshja për blerjen
22/10 16:31
Top News – Bilanci në Kosovë/ 159 raste të reja dhe asnjë viktime
22/10 16:24
Top News – Debat Gjoni-Lleshaj/ Ndryshimi në ligjin e gjendjes civile
22/10 16:20
Top News – 810 gjoba nga policia/ Pa maska në rrugë e makinë
22/10 16:17
Përurohet këndi i ri i lojërave/ Veliaj: Do të ecim shumë shpejt me projektin e Astirit
22/10 16:10
Basha pro Ramës për “Detin”/ “Qëndrimi i PD-së që duhet trajtuar nga drejtësia ndërkombëtare”
22/10 15:59
Top News – ‘Kamp përqendrimi’, merret vendimi / Krujë, burgu i Zaharisë
22/10 15:54