Top News – OBSH për Remdesivir/ Jo shumë efikas në kurimin e covid
16/10/2020 15:33

Organizata Botërore e Shëndetësisë pretendon se ilaci më I vlerësuar I momentit në luftën kundër Covid 19 ka pak ose fare efekt mbi shanset e pacientëve për mbijetesë. OBSH-ja mori në shyqrtim katër ilace: remdesivirin e perdorur në luften kundr Ebolës, atë të malarjes hidroksiklorinën, interferonin dhe kombinimin e medikamteneve të HIV-it, lopinavir/ritonavir. Një studim mbi këto ilaçe u zhvillua në më shumë se 30 vende. Ai u bazua në efektet e terapisë krahasuar me vdekshmërinë, në fillimin e trajtimit me respiratorë dhe kohëzgjatjen e qëndrimit në spital. Këto ilaçe treguan pak, ose aspak rezultate në trajtimin e pacientëve. Remdesiviri -i zhvilluar nga kompania farmaceutike amerikane Gilead Sciences – është një nga ilaçet e para që u përdor për të trajtuar sëmundjen COVID-19. Atë e përdori dhe vëtë presidenti amerikan Donald Trump kur u prek u sëmundja. Kompania Gilead Sciences shprehur shqetësimin e saj duke thënë se "të dhënat nuk janë analizuar në detaje", dhe për shkak të kësaj, këmbëngul se "asnjë përfundim objektiv nuk mund të bëhet në lidhje me efektivitetin e remdesivirit". Në fillim të këtij muaji, të dhënat nga një studim në SHBA mbi ilaçin remdesivir nga kompania Gilead, treguan se trajtimi me këtë ilaç, I cili është miratuar nga administrata amerikane e Ushqimit dhe Barnave në 1 maj, e ulte kohën e rikuperimit të pacientëve. Përdorimin e tij e kanë miratuar edhe një sërë vendesh tjera.

Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03
Top News/ A do ‘ta zgjidhin’ luftën F16-at / Do fluturojnë në qiejt ukrainas këtë verë…
12/07 13:00
Top News/ Perëndimi, garë armatimi me Rusinë…A mund ta rivalizojë NATO-n ’boshti i ri i së keqes’
12/07 12:40
Top News/‘Ju prezantoj me presidentin Putin’/Gafat e Biden pas samitit të NATO, Trump zv.president
12/07 12:14
Top News/ Trupat e NATO-s drejt krahut lindor…Marrëveshje për të lejuar lëvizjen e shpejtë
12/07 12:07
Top News/ Biden, mbrojtësi i NATO-s dhe Ukrainës/ Mbyllet samiti në Uashington, ‘aleanca më e fortë’
12/07 12:02
Top News/ Pas Putinit dhe Xi Jinping, takon Trumpin / Orban: Lajm i mirë, do ta mbyllë luftën shpejt
12/07 12:02
Top Channel/ Mbyten katër emigrantë në La Mansh: U përmbys varka, shpëtohen 63 vetë!
12/07 11:59
Top Channel/ Orban vazhdon të sfidojë, takohet me Trump: Do arrijmë paqe në Ukrainë!
12/07 11:16
Top Channel/ “Grusht shteti” në Malin e Zi: Lirohen të gjithë të akuzuarit!
12/07 11:15
Top Channel/ NATO paralajmëron trazira në Kosovë: “Situata e sigurisë, rrezik përkeqësimi”!
12/07 11:14
Top Channel/ Gafë e re e Biden: Quan Zelenskyn “Putin”, Kamala “bëhet” Trump!
12/07 11:13