Top News – Nuk kontrollohen ndërtimet në bregdet/ Rama-Mos u merrni me rregullimin e avllive
14/05/2021 14:41

Kryeministri Edi Rama në një takim ku ishte në fokus kontrolli I strukturave shtetërore në territor sa i takon ndërtimeve pa leje, tha se policia duhet të kapë në flagrancë ato ndërhyrje që janë në shkelje të hapur me ligjin, duke i referuar në IKMT për të vepruar. Rama mori shembull rastet kur policia ka ndërhyrë edhe duke gjobitur për një rregullim çatie apo mur të ndërtuar pa leje, por nuk ka zellin të shkojë te ndërtimet në buzë të rrugës, sidmos në zonat bregdetare. Kryeministri kërkoi nisjen e menjëhershëm të operacionit të kontrollit në vijën bregdetare për ndërtimet pa leje. Rama tha se kjo duhet të ndodhë tani dhe jo në mes të sezonit. Kreu i qeverisë u shpreh se me ndryshimet ligjore rrezikon burg edhe inxhinieri, arkitekti dhe mbikëqyrësi i punimeve nëse bëhet palë me investitorin. Në të njëjtin linjë me kreun e qëverisë ishte dhe Ministri I Brendshëm Bledi Çuçi, I cili paralajmëroi se ndërtuesit pa leje do dënohen deri në 15 vite burg dhe së do hartohet plani i kontrollit me hartën e lejeve të ndërtimit në vend.

Top Channel/ PD nis reformimin/Do mblidhet kuvendi kombëtar për ndryshime statusore dhe për zgjedhje
18/06 19:45
Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52
Top Channel/ Balla: Koha kur njerëzit e drejtësisë emëroheshin nga politika ka përfunduar!
14/06 15:51