Top News – Norvegjia dislokon ushtrinë… / Në mbrojtje të infrastrukturës së naftës dhe gazit
29/09/2022 11:59

Norvegjia do të dislokojë ushtrinë për të mbrojtur infrastrukturën e saj të naftës dhe gazit kundër ndonjë akti të mundshëm sabotazhi, pasi disa vende thanë se nga dy gazsjellës rusë për në evropë, ka rrjedhje gazi në Baltik dhe dyshohet se ata janë sulmuar. Rrjedhjet e gazit si rezultat i një sabotazhi të dyshuar u zbuluan në gazsjellësit Nord Stream, të martën, dhe menjëherë i zhytën tregjet e energjisë në kaos dhe rritën shqetësimet e sigurisë. Norvegjia është tani furnizuesja më e madhe me gaz në evropë dhe një furnizuese e rëndësishme me naftë po ahstu. Ajo ka më shumë se 90 platforma nafte dhe gazi në det, pjesa më e madhe e të cilave janë të lidhura me një rrjet tubacionesh gazi që shtrihen për rreth 9 mijë kilometra. “Ushtria do të jetë e pranishme në instalacionet norvegjeze të naftës dhe gazit”, tha kryeministri Jonas Gahr Stoere në një konferencë për shtyp. Një sulm i mundshëm sidoqoftë – shtoi ai – do të menaxhohet në bashkëpunim me aleatët. Norvegjia është një vend anëtar i NATO-s. Në det, marina do të dislokohet të mbrojë infrastrukturën atje ndërsa në tokë, do të rritet prania e policisë rreth saj. NATO dhe Bashkimi Evropian ndërkohë kanë vendosur theksin tek nevoja e mbrojtjes së infrastrukturës kritike dhe kanë paralajmëruar një reagim të fortë dhe unik në rast se do të kishte më shumë sulme.

Top News – Shqiptari i gomoneve me klandestinë/ Arrestohet nga policia angleze, lidhje me Francën
07/12 20:30
Top Channel/ Zbulohet ADN-ja më e vjetër në botë, daton 2 milionë vite më parë
07/12 20:06
Top News – Trump shpallet fajtor për evazion fiskal / Dënimi përfundimtar në 13 janarin e 2023
07/12 19:14
Top Channel/ “Shqiptarët viktima të Tik Tok”, Ambasadori Qirko në Angli: Stop diskriminimit
07/12 18:51
Top News – Von Der Leyen gruaja më fuqishme në botë/ Lista e ‘Forbes’ për vitin 2022
07/12 18:33
Top News – Macron dhe Scholz të bindur/ Franca dhe Gjermania-Ballkani me ne kundër Rusisë
07/12 18:32
Top Channel/ Mbretëria e Bashkuar ‘bllokohet ‘për festa, greva në aeroportet kryesore
07/12 18:19
Top Channel/ Njerëzit e vitit! Time përzgjedh Zelenskyn, ndërsa Forbes: Von der Leyen
07/12 18:18
Top News-Elon Musk sërish në telashe/Hetohet për vrasje të 1500 kafshëve për eksperimente
07/12 18:10
Top News – Kërcënohet me jetë Meloni dhe vajza e saj/ 27-vjeçari alarmon kryeministren italiane
07/12 17:23
Top News – Bukuria e egër e vullkanit/ Islandë, tërheq shkencëtarë e turistë nga e gjithë bota
07/12 15:49
Top News – Italia plaket me ritme të frikshme!/ Popullsia arrin nën 59 milionë banorë
07/12 15:41
TopNews-Devijohet avioni, klandestinët në arrati/Gruaja bën sikur po lind, ulje emergjence në Spanjë
07/12 15:24
Top Channel/ Protesta në Greqi, në përvjetorin e vrasjes së një 15-vjeçari nga policia në Athinë
07/12 15:20
Top Channel/ Shkuan në varrimin e 27 vjecarit, policia hap zjarr mbi vajtuesit në Iran!
07/12 15:00
Top News – Rusisë i kanë mbaruar dronët…! / Armët që terrorizuan Kievin nuk po shihen më
07/12 14:42
Top News – Polonia armatoset ‘deri në dhëmbë’ / 1 mijë tanke dhe obusë nga Koreja e Jugut
07/12 14:41
Top News – Deputeti turk në reanimacion / ’Shpërthejnë’ grushtet në parlament, diskutohej buxheti
07/12 14:30
Top News – Përplasen trenat kokë më kokë / 150 të plagosur në Barcelonë, pasagjerët të gjakosur
07/12 14:25
Top Channel/ “Grushtshteti” në Gjermani, arrestohen 25 komplotistë: “Donin të rrëzonin qeverinë”!
07/12 12:10