Top News – Njohja e Kosovës nga Serbia/ Vuçiç, `ta harrojnë`, ne jemi të duruar!
26/02/2021 18:13

Presidenti serb Aleksandar Vuçic u shpreh se sinjalet nga Prishtina, Brukseli dhe Uashingtoni tregojnë se ata duan vetëm që Serbia ta njohë Kosovën, por përgjigja jonë ndaj gjithë kësaj do të jetë “durimi dhe toleranca”, tha ai. Këtë deklaratë kreu I shtetit serb e bëri ë Kurshumli, pas një takimi të zhvilluar me përfaqësuesit e partive politike të serbëve të Kosovës. Vucic iu përgjigj me këtë koment pyejtes nëse është e mundur që statusi i Kosovës të zgjidhet në relacionin Prishtinë-Bruksel- Uashington, pa Beogradin. “Do të shohim se çfarë do të thonë për Marrëveshjen e Uashingtonit. Po e shoh që nuk po u pëlqen. E vetmja gjë që do të dëshironin është që Serbia ta pranojë Kosovën. Në rast se ata mendojnë që kjo realisht është e mundur, atëherë, lum si ata. Ne nuk mendojmë ashtu”, tha Vuçic. “Më mirë t’i lëmë ata që ta tregojnë nervozizmin, ndërkaq që ne, do të vazhdojmë të merremi me fuqizimin e ekonomisë tonë”, theksoi presidenti serb. Përpara se të bënte këto deklarata, ai kishte biseduar me përfaqësuesit e Listës Serbe, e cila në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë në 14 shkurt në rajonet me shumicë serbe, fitoi numrin maksimal prej 10 vende për komunitetin serb në Kuvendin e Kosovës. “Pavarësisht se disa investuan shumë para që t’i përçajnë serbët, nuk patën sukses”, tha Vuçic.

30 mijë pushues në Shqipëri/ Debate në Kosovë për masat kufizuese ndaj covid
12/04 19:41
Top News – Në prag të muajit të shenjtë/ Myftiu i Kosovës-të respektohen masat anti covid
12/04 17:19
Ekspertët të bindur/ Kurti s`do ketë mundësi lëvizjeje, do t`i bëhet presion për dialogun
12/04 17:07
Kosovë, myftiu Tërnava apel besimtarëve/ Vaksinat nuk e prishin agjërimin!
12/04 15:20
Kostot e kufizimeve në Kosovë/ Parashikohen rënie të të ardhurave nga tatimet dhe doganat
10/04 19:55
Top News – Rriten kufizimet ndaj Covid/ 13.000 qytetarë të kosovës, drejt shqipërisë
10/04 16:46
Top News – Vizitoi Kosovën në 2013/ DMX duke kërcyer valla shqiptare, nuk duhet humbur
10/04 01:14
Në Shqipëri për pushime/ Masat shtrënguese në Kosovë, ndikojmë mbi prenotimet
09/04 19:54
Top News – 22 vite nga beteja e Koshares/ Osmani, Konjufca dhe Kurti bëjnë homazhe
09/04 16:21
S’ka pengesa në kufi: Mes Shqipërisë e Kosovës mund të udhëtohet pa kufizime
09/04 15:43
Top News – Hartuesi i kushtetutës/ Arsim Bajrami-politikanët, shkelësit më të mëdhenj
09/04 14:04
Top News – Sot dita e Kushtetutës…/ 13 vite nga miratimi në Kuvendin e Kosovës
09/04 13:48
Për pushime në Shqipëri/ Shtetasit nga Kosova reagojnë pas masave shtrënguese që vendosi Kurti
09/04 13:01
Top News – Kosovë, ministri i shëndetësisë/ S`ka pasur asnjë efekt anësor nga vaksina
08/04 23:04
Top News – Blinken i tregon Kurtit ‘kufijtë’/ Marrëveshja me Serbinë, thelbësore për Kosovën
08/04 18:27
Kundërshtohen kufizimet në Kosovë/ Pronarët e restoranteve: Do të vijojmë të qëndrojmë të hapur
08/04 15:44
Top News – Vaksinimi në Kosovë/ Fillon imunizimi i mbi 85-vjeçarëve
08/04 12:45
Top News – Kurti dhe Osmani, s`ka dallime/ Në një linjë për dialogun me Serbinë
07/04 20:01
Top News – Kosovë, nga 8 prilli/ Vaksinohen personat mbi 85 vjeç
07/04 18:10
Top News – Gazetarët e Kosovës: Jemi lënë në harresë, na vaksinoni edhe ne!
07/04 12:31