Top News- Një Turqi pa Erdoganin…!/Sondazhet parashikojnë rrëzimin e presidentit!
05/07/2022 18:53

Gjashtë milionë qytetarë, të cilët do të votojnë për herë të parë, do të vendosin nëse udhëheqjA E Presidentit Erdogan në pushtet do të zgjatet për një dekadë të tretë apo nëse do të ndodhë diçka që ata nuk e kanë përjetuar kurrë, një Turqi me një lider tjetër. . Me më pak se 12 muaj deri në zgjedhjet ndoshta më të rëndësishme në historinë moderne të vendit, një shumicë e madhe e turqve të rinj thonë se duan ndryshim, por mbeten disi të kujdesshëm nëse opozita mund të përmirësojë situatën e punësimit, arsimin dhe lirinë e fjalës. Gati 12% e votuesve në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të planifikuara për në qershor 2023 që janë të rinj, kjo grupmoshë do të luajë një rol kyç në atë që pritet të jetë një betejë e ashpër për dominim midis Erdogan dhe Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) në pushtet, parashikojnë sondazhet. Nga anketat me të rinjt turq nga mosha 18 deri në 23 vjeç nga Stambolli metropolitan në Anadollin qendror, duket se drejtësia, emigracioni, punët e bazuara në merita dhe politikat ekonomike transparente janë çështjet që i shqetësojnë më shumë.

Top News- Senati jep dritën jeshile!/SHBA 430 miliardë dollarë për uljen e inflacionit
08/08 20:55
Top News-Bota në alarm për centralin ukrainas/Bombardimet mbi Zaporizhja, rrezik katastrofë nukleare
08/08 20:52
Top News- Tregtari serb i armëve mashtron SHBA/Lidhja me avionin me mucione që u rrëzua në Greqi
08/08 19:55
Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News-190 mijë euro kushton kamioni me drogë/Një shqiptar kapet nga policia greke, një në kërkim
08/08 18:55
Top News- Nis vaksinimi për linë e majmunëve/Itali, kush do të jenë të parët në radhë!
08/08 18:48
Top News- Avionët e braktisur…tani për turistët!/ Si dështoi plani për ta kthyer në një restorant
08/08 18:22
Top News-‘Lufta kundër drogës ka dështuar!’/Shuarja e karteleve, Kolumbia i kërkon ndihmë SHBA
08/08 17:53
Top News- Erdogan viziton Ballkanin Perëndimor/Presidenti turk, i shqetësuar për rajonin pas luftës
08/08 17:37
Top News – Itali, thahet lumi ‘Po’ / Del në sipërfaqe bomba e Luftës së Dytë Botërore
08/08 16:42
Top News- Mund të ‘gëlltisë’ Harkun e Triumfit/Gropa misterioze në Kili zgjerohet, dyfishon përmasat
08/08 15:59
Top News- Yje që bien e dëshira që shprehen…/Shiu meteorëve të gushtit, kthehet spektakli në qiell
08/08 15:39
Top News – Balena në ‘grevë urie’ / Është bllokuar në lumin e Senës, refuzon ushqimin
08/08 15:35
Top Channel/ Drithë nga Ukraina! Një anije me grurë po lundron drejt Durrësit
08/08 15:07
Top Channel/ Manovrat kineze/ Vazhdon stërvitjen rreth Tajvanit
08/08 14:42
Top News – Lisbona “josh” turistët/Plazhe të paprekura dhe të larmishme për të gjithë
08/08 14:26
Top News-Me gomone në Angli dhe kërkojnë azil / Shqiptarët, viktima trafiku! Ja kërkesa e deputetëve
08/08 14:06
Top News – Detajet e krimit të dyfishtë në SHBA/Mediat amerikane shkruajnë për çiftin shqiptar
08/08 13:46
Top News – Bota në prag të Armagedonit bërthamor!/ Lëshohet alarmi: Po luajmë me një armë të mbushur
08/08 13:13
Top News-Turqia thellon lidhjet me Rusinë!/Perëndimi në ethe-A mund të ndëshkohet një anëtar i NATO?
08/08 12:58