Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08/2022 15:24

Administrata Biden u përmbajt nga kërcënimi me sanksione shtesë pas raporteve se turqia planifikon të marrë një dërgesë të dytë nga rusia të sistemit të mbrojtjes raketore S-400. Turqia fillimisht e bleu sistemin S-400 në 2017-ën, duke i zhytur marrëdhëniet e saj me SHBA në krizë. Si rezultat i marrëveshjes, administrata Trump e dëboi Turqinë nga programi i F-35ave dhe më vonë vendosi edhe sanksione mbi industrinë turke të mbrojtjes. SHBA druan se sistemi i fuqishëm i radarëve S-400 mund ta lejojë Rusinë të spiunojë avionët e avancuar ushtarakë F-35. Por, pas lajmit për dërgesën e dytë të pritshme, uashingtoni ishte thuajse i heshtur. Në një konferencë për shtyp, zëdhënësi i departamentit të shtetit Ned Price, i kërkoi turqisë të mos angazhohet më tej me sektorin rus të mbrojtjes. Price refuzoi madje edhe të tregonte nëse një S-400 i ri do të shtyjë administratën Biden të rimendojë planet për ti shitur avionët F-16 Turqisë. Agjencia ruse e lajmeve TASS raportoi se Rusia dhe Turqia kishin nënshkruar një kontratë për një regjiment të dytë S-400 në Turqi. Burimet turke të mbrojtjes ndërkohë hodhën poshtë pretendimet ruse se ishte nënshkruar një kontratë shtesë duke thënë se sistemi i dytë S-400 ishte pjesë e marrëveshjes fillestare.

Top News – ‘Biden mund të shkaktojë Luftën III Botërore’/Trump-SHBA drejtohet nga të papërgjegjshëm
24/09 19:15
Top News – Bllokim trafiku dhe dëshpërim / Kaos në kufijtë e Rusisë, të gjithë ikin nga lufta
24/09 18:27
Top News – Ishulli ‘bebe’ shfaqet në Paqësor / NASA: Nuk do të jetojë edhe shumë gjatë!
24/09 16:18
Top Channel/BE jep alarmin: “Putin s`po luan bllofin për armët bërthamore”!
24/09 16:11
Top News – NASA do të bombardojë asteroidin / Mbrojtja planetare, testi i madh të hënën
24/09 16:08
Top News – Shtohen blerjet e shtëpive në botën virtuale / Metavers, dimensioni i ri ku gjen gjithçka
24/09 15:50
Top Channel/Ukraina “dëbon” Iranin, Zelensky: Ushtria ruse po përdor kundër nesh dronë iranianë!
24/09 15:40
Top Channel/ Italia, sot heshtje zgjedhore-Thirrja e fundit: Mos votoni ekstremin e djathtë!
24/09 15:10
Top News – Kanye West ‘flet’ sërish me Zotin! Kurë për kancerin dhe ajër të pastër
24/09 14:38
Top News – ‘Zemra ime është me ju’ / Angelina Jolie viziton Pakistanin pas përmbytjeve
24/09 14:36
Top Channel/ Nju Jorku s`ka më vend për emigrantët: “Do i mbajmë në tenda”!
24/09 14:24
Top News – Votim nën tytat e armëve / Grupe të armatosura derë më derë, dy ditë referendum
24/09 13:59
Top News – 35 viktima në tetë ditë protesta /’Shpërthen’ zemërimi në Iran pas vdekjes së 22 vjeçares
24/09 13:58
Top News – Dentistja i jep mjekimin e gabuar! 4 -vjeçarja dëmshpërblehet me 95 milionë dollar
24/09 13:44
Top News – Micotaqis ka një mesazh për turqit / ’Ne nuk jemi armiku!’ Kryeministri grek në OKB
24/09 13:07
Top News – Populizmi po ringrihet në Evropë/ Kushtet perfekte…të gjithë sytë drejt Italisë
24/09 13:05
Top News – Stuhia ‘historike’ drejt Kanadasë/ Uragani Fiona, një javë shkatërrim pas tij
24/09 12:51
Top News – Putin nuk po luan ‘blofin’/ Kërcënimi me armë bërthamore, BE: Moment i vështirë
24/09 12:50
Top News – Gjermania kërkon partnerë të rinj/ Scholz hedh sytë nga Gjiri për krizën energjetike
24/09 12:34
Top News – Lufta bërthamore, kërcënim apo rrezik real/ A do të kalojë Putin nga fjalët te veprat?
24/09 12:32