Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05/2021 21:34

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha të enjten se një ujdi që Uashingtoni dhe Teherani të rifillojnë t’i përmbahen marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 për Iranin mund të arrihet brenda pak javësh, nëse Irani merr vendimin politik për ta bërë këtë. Por zëdhënësi tha se ende ka probleme që duhen zgjidhur. Zdhënësi tha gjatë një koferencë për shtyp se nëse nëse kjo është e mundshme vetëm koha do ta tregojë, pasi është përfundimisht çështje e një vendimi politik që duhet të merret në Iran. Zyrtarët e SHBA rikthehen në Vjenë këtë javë për një raund të katërt bisedimesh indirekte me Iranin për çështjen si të rifillojë pajtueshmërinë me marrëveshjen, të cilën ish Presidenti Donald Trump e braktisi në vitin 2018, duke bërë që Irani të fillojë të shkelë kushtet e saj rreth një vit më vonë. Thelbi i marrëveshjes ishte që Irani të ndërmerrte hapa për të frenuar programin e tij bërthamor dhe për t’ia bërë atij më të vështirë prodhimin e materialit të pasuruar në shkallën e një arme bërthamore. Si shkëmbim, SHBA, BE dhe OKB do të lehtësonin sanksionet. Teherani mohon të ketë ambicie për armë bërthamore. Zyrtari amerikan tha se ndoshta është e mundur që marrëveshja bërthamore të ringjallet përpara zgjedhjeve të Iranit më 18 qershor, por shtoi ai, i takon Iranit që të marrë një vendim të tillë politik. Ai tha se Irani nuk duhet të kërkojë nga Uashingtoni që të bëjë më shumë se sa parashikohet në marrëveshje ndërsa Teherani të bënte më pak.

Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57
Top News – Johnson takon Merkel/ Macron kërkon një ‘restart’ me britaninë– Pa komnet
12/06 14:57
Top News – Vijnë taksitë fluturuese/ ’Virgin atlantic’ eksploron mundësitë
12/06 14:46
Top News – Jo UFO dhe Alienë…/ Janë avionë eksperimentalë të SHBA dhe Kinës
12/06 14:46
Top News – Roveri kinez bën selfie në Mars/ Roboti i ulur në maj merr poza në planetin e kuq
12/06 14:46
Top News – Putin flet për Biden dhe Trump/ Njëri i parashikueshëm, tjetri i admirueshëm
12/06 14:27
Top Channel/ E pabesueshme: Balena gëlltit zhytësin, ai del gjallë nga barku i saj!
12/06 14:15