Top News – Nigeri, rrëmbehen 300 vajza/ Ishin në mes të mësimit, familjet të dëshpëruara
27/02/2021 13:34

Qindra vajza janë zhdukur që nga momenti kur një grup personash të armatosur hynë në një shkollë në veri të Nigerisë nën kërcënimin e armëve. Ngjarja tronditi rajonin Zamfara. Policia e konfirmoi se 317 vajza janë rrëmbyer dhe për fatin e tyre nuk dihet asgjë. Ky është rrëmbimi i dytë i nxënësve në Nigeri brenda më pak se dhjetë ditëve. Nasiru Abdullahi, i tha Associated Press se në mesin e të zhdukurave janë edhe dy javat e tij të moshës 10 dhe 13 vjec. Një banor lokal, u shpreh se sulmuesit e armatosur kanë mësyrë gjithashtu edhe një kamp ushtarak dhe një pikë kontrolli që gjendej në afërsi të shkollës.“Ata hynë në shkollë dhe i detyruan vajzat të hipnin në makinat e tyre”, pohoi Suleiman Tanua Anka, një zyrtar shtetëror në Zamfara. Është ende e paqartë nëse nga ky sulm ka pasur viktima.Shumë grupe banditësh veprojnë në Zamfara dhe janë të njohur për rrëmbimin e vajzave në këmbim të parave, ose kërkojnë që anëtarët e grupeve të tyre të lirohen nga burgu, në këmbim të lirimit të nxënësve. Dy muaj më parë, mbi 300 nxënës u rrmëbyen nga një shkollë e mesme në Katsina të Nigerisë. Pamjet: AFP

Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42
Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04 15:29
Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04 15:24
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:24
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:24
Top Channel/ “ Nuk ka luftë” ? Rusia tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën
22/04 15:23
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:10
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:10
Top Channel/ “Vetëm 72 orë oksigjen”, ankth për 53 personat në bordin e nëndetësës së zhdukur
22/04 14:35
Top News – Gjenocid apo masakër në Armeni/ Biden pritet të shprehet, rrezik acarimi me Turqinë
22/04 13:58
Top News – Shefat me yjet Mishelin/ Përgatisin vakte ‘gourmet’ për astronautët në ISS
22/04 13:57
Top News – Vetëm 72 orë kohë…/ Për nëndetësen e zhdukur me 53 persona në bord
22/04 13:57
Top News – Prodhohet oksigjen në Mars/ Roveri i NASA-s në planetin e kuq, ia del mbanë
22/04 13:57
Top News – Gropa të frikshme në tokë/ Turqi, të gjera sa për të gllabëruar një autobus
22/04 13:56
Top News – Spanja, Portugalia dhe Greqia/ Hapin kufijtë për britanikët e vaksinuar
22/04 13:51