Top News/ Netanyahu shkrin Kabinetin e Luftës / Përplasje me ushtrinë për pauzat taktike në luftë
17/06/2024 12:23

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka shkrirë kabinetin e luftës, sipas mediave izraelite, dhe ka informuar ministrat për dorëheqjen e Benny Gantz dhe Gadi Eisenkot. Sipas parashikimeve, Netanyahu do të vazhdojë të mbajë mbledhje të kufizuara, me qëllim konsultimi, që janë kryer në praninë e ministrave Yoav Galant, Ron Dermer dhe shefit të asamblesë kombëtare, Tzachi Hanegbi. Kjo vjen pasi Netanyahu, kritikoi planet e shpallura nga ushtria izraelite për pauza taktike ditore në luftime, përgjatë një prej rrugëve kryesore në Gaza, me qëllim që të lehtësohet shpërndarja e ndihmave. Të dielën ushtria njoftoi një pauzë ditore që do të fillonte në zonën e Rafahut në orën 8 të mëngjesit dhe do të qëndronte në fuqi deri në orën 19:00 përgjatë rrugës kryesore Salah al-Din, për të lejuar kamionët e ndihmave të kalojnë tranzit ndërmjet kalimit Kerem Shalom nga Izraeli, duke shtuar se pauza do të respektohet çdo ditë deri në një njoftim të dytë.

Top News/ ‘Lufta mund të prekë edhe Europën’/ Paralajmërim i fortë për perëndimin nga Libani
20/07 23:00
Top News/ Shkon në 39 mijë numri i viktimave në Gaza/ Dhjetëra viktima nga sulmet izraelite në kampe
20/07 22:40
Top Channel/ Trump nuk gjen qetësi, pas atentatit kërcënohet me jetë, bashkë me zëvendësin
20/07 22:32
Top News/ Biden kritika ish-presidentëve demokratë/ Ndihet i tradhtuar nga Obama dhe Bill Clinton
20/07 22:20
Top Channel/ Përkujtohet 50 vjetori i pushtimit të Qipros. Erdogan pjesë e paradës ushtarake
20/07 22:11
Top Channel/ Nën shoqërinë e të dashurës së tij, ku po i kalon pushimet luksoze futbollisti Yamal
20/07 22:03
Top News/ Të burgosurit shqiptarë në Greqi, në grevë: Na mohohet e drejta për lirim me kusht
20/07 22:00
Top News/ NATO vlerëson strategjinë e Ukrainës/ Si mund ta fitojë luftën kundër Rusisë?
20/07 21:30
Top News/ Gjobvënie brenda burgut të Kretës/ Tre shqiptarë terrorizojnë bashkëvuajtësit grekë
20/07 21:00
Top News/ “Në shënjestër të vrasësit edhe Biden”/ Detaje nga hetimet e FBI për Thomas Matthew Crooks
20/07 20:45
Top News/ Bëji një të mirë të fundit SHBA-së!/ Kandidati I Trump, Biden- Dorëhiqu nga posti
20/07 20:15
Top Channel/ Gjykata dënon rëndë Izraelin/ GJND: Prania në territoret e pushtuara, e paligjshme
20/07 19:17
Top Channel/ Protesta dhe vrasje në Bangladesh/ Studentët përleshen me policinë, qindra të vrarë
20/07 19:16
Top News/ Shërbimet sekrete ruse akuzohen për vrasjen e një ish-deputetje ukrainase
20/07 16:23
Top Channel/ Zelensky i hapur për bisedime!I bëri ftesë Moskës të marrë pjesë në samitin e nëntorit
20/07 15:12
Top News/ Presioni për t’u tërhequr. Biden e shpërfill – Javën tjetër do të rinis fushatën
20/07 14:33
Top News/ Pas avarisë së Microsoft. Hakerat vihën në lëvizje me programe ‘peshkimi’
20/07 13:27
Top News/ Rusia sfidon avionët amerikanë: ‘Mezi po presim F16-at në Ukrainë! Ua dimë dobësitë’
20/07 13:23
Top Channel/ Vajtim dhe festë për ndarjen e Qipros.Sot 50-vjetori i pushimit turk të ishullit pas…
20/07 12:24
Top Channel/ Trump i premton paqen Ukrainës, bisedon në telefon me presidentin Zelensky
20/07 12:22