Top News – Në pritje të zgjedhjeve lokale…!/ Pse mbetën pa kryetarë 6 bashkitë e vendit
19/01/2022 18:22

Dy vjet e gjysmë kanë kaluar nga 30 qershori i vitit 2019, kur në Shqipëri për herë të parë në historinë e tre dekadave të fundit u votua për vetëm një parti dhe kandidatët e saj, të cilët kërkuan votat e qytetarëve për zgjedhjet lokale. Në një kohë kur duket se data e zgjedhjeve lokale te pjeshme do të jetë 6 Marsi, aktualisht në vend janë 6 bashki pa kryetar. Bëhet fjalë për bashkinë e Shkodrës, Durrësit, Vorës, Rrogozhinës, Dibrës dhe Mallakastrës. Bashkia e parë që mbeti pa kryetar ishte Shkodra. KQZ nuk i ligjëroi mandatin kandidatit fitues Valdrin Pjetrit që u zgjodh në 30 Qershor, pas nisjes së një hetimi për një dënim të padeklaruar në formularët e dekriminalizimit. Çështja penale ndaj tij u pushua më pas nga Gjykata e Tiranës. Bashkia tjetër pa kryetar është ajo e Durrësit. Kryetarja e Bashkisë së Durrësit dha dorëheqjen, pas deklaratës së dhënë në një intervistë televizive se duhet të jemi të kënaqur me 50 viktima nga tërmeti, për arsye sepse në raste të tjera kanë qenë mbi 1 mijë. Ndërsa Bashkia Vorë mbeti pa kryetar në nëntor 2019, kur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shkarkoi nga detyra Agim Kajmakun. Ai nuk kishte deklaruar në formularët e dekriminalizimit një dënim nga një gjykatë greke. Prokuroria firmosi urdhër-arrestin për Agim Kajmakun më 11 nëntor 2019. Ai u denoncua fillimisht nga PD se kishte fshehur dënimin në Greqi për falsifikim parash. Greqia e shpalli të pafajshëm, ndërsa rezultoi e vërtetë që në vitin 2003 ai ishte në kërkim për falsifikim të kartëmonedhave dhe nuk u kap pasi kishte ikur në Shqipëri. Por në formularin e dekriminalizimit Kajmaku e fshehu këtë rast, duke cuar në shkarkimin e tij nga detyra e kryebashkiakut pak muaj pasi e kishte marrë këtë post.

Top Channel/ Kryesia e re e PD/ Këshilli Kombëtar zgjedh sot anëtarët e rinj
28/05 12:38
Top News- PD prezanton kandidatët për Kryesinë/ Berisha: Qëndrim brutal ndaj Topallit e Imamit
27/05 22:57
Top News- Alibeaj, përgjigje në emër të PD: Berisha bashkëpunon me Ramën, ja si faktohet
27/05 15:20
Top News – Distancimi i europianëve nga PD!/Kongresi i PPE, nuk ka ftesë as Berisha as Alibeaj
27/05 15:19
Top News- Berisha quan Alibeajn sharlatan/ Akuza Bardhit e Ballës për vrasjen në Elbasan
27/05 15:02
Top Channel/ Mediu pritet nga Nikolaj Ciuca, falenderon Rumaninë për mbështetjen ndaj Shqipërisë
27/05 10:05
Top News- Vonesat që mbajnë firmën e PD/ Alibeaj cakton emrat për dy reformat e rëndësishme
26/05 17:23
Top News- Balla i përgjigjet Alibeajt: Fshihet pas një letre, po diskutojmë me grupet e tjera
26/05 16:34
Top News-Presidenti, PD e Alibeajt merr vendim!/Kryesia re pas zgjedhjeve në PD, takimet e Berishës
26/05 16:32
Top Channel/ Veliaj pret homologun nga Parma: Krenar për mikpritjen e qytetarëve të Tiranës
26/05 15:24
Top News-Berisha, para mbledhjes së grupit/Pse nuk më uruan ambasadorët për zgjedhjen si kryetar
26/05 12:43
Top News- Vendoset raundi i 3 për Presidentin/ Alibeaj kërkon marrëveshje, Balla: Nuk çojmë kandidat
24/05 18:05
Top Channel/ Panairi i punës/ Hapet në Durrës, bizneset kërkojnë 1500 punëtorë
24/05 15:31
Top Channel/ PPE do diskutojë për krizën në PD/ Deklarata nga kreu deputeti David McAllister
24/05 15:30
Top News-Replikat Rama-Berisha në Kuvend/Seanca me dy protagonistë, ja çfarë ndodhi
23/05 22:30
Top News – Raundi i dytë, sërish digjet në Kuvend/ Asnjë emër, opozita ka dhe një shans
23/05 19:14
Top News- Fyerje dhe fjalor banal në Kuvend!/ Berisha akuzon Spiropalin, pas tij dhe Paloka
23/05 16:29
Top Chanel/ Berisha në krye të PD/ Asnjë urim nga ndërkombëtarët për rizgjedhjen
23/05 15:10
Top Channel/ Sot nuk zgjidhet presidenti, nuk ka konsensus. Zgjedhja e Berishës rriti tensionet
23/05 15:06
Top News- Kryetari i ri, deputetët e përçarë!/ Duma, kthesë 180 gradë: Të respektohen demokratët
23/05 14:56