Top News – Në mesin e pandemisë! Kroatët votojnë për qeverinë e re
05/07/2020 12:52

Kroatët i janë drejtuar qendrave të votimit të dielën për të zgjedhur një qeveri që do të menaxhojë pandeminë në vijim të koronavirusit, pas një fushate elektorale që u dominua nga kriza e shëndetit publik. Pandemia e ka vënë vendin anëtar të BE të varur shumë nga turizmi, në kurs drejt një kontraktimi prej rreth 10 për qind të ekonomisë, rënia më e thellë kjo në dekada. Konservatorët në pushtet të HDZ, janë mbështetur tek suksesi relativ i tyre në mbajtjen nën kontroll të virusit në Kroaci deri më tani, me një shifër zyrtare prej 100 viktimash dhe 3 mijë infektimesh. Por, një rritje e rasteve, javët e fundit, me dhjetëra infektime të reja cdo ditë, ka kthyer frikën për situatën e shëndetësisë dhe i ka dhënë opozitës më shumë zë.

Top News – Probleme me dushin/ Trump kërkon ndryshimin e ligjit
13/08 12:47
Top News – Dekada e fundit, më e nxehta e regjistruar në tokë
13/08 12:46
Top News – Muzikali “Diana”/ Në Netflix para Brodadway-t
13/08 12:45
Top News – Vaksina për Covid 19/ Gjermania, gati muajt e ardhshëm
13/08 12:36
Top News – Dezinformimi për Covid-in/ Të paktën 800 viktima në gjithë botën
13/08 12:27
Top News – “Kujdes me totalitarizmin”/ Paralajmërimi i sekretarit Pompeo në Republikën Çeke
13/08 12:22
Top News – Biden dhe Harris: Trump rrënoi Amerikën
13/08 12:14
Top News – Rikthehet izolimi/ Zelandë e Re, 14 raste të reja Covidi
13/08 12:06
Top News – Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë!
13/08 11:55
Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34
Top News – Spektakël në qiell/ Shiu i meteorëve arrin kulmin!
12/08 14:28
Top News – SHBA, rreth 47000 raste të reja/ Alarm në Argjentinë e Australi
12/08 14:26
Top News – Gjermania dhe Spanja, në alarm nga shifrat e Covid-it
12/08 14:26
Top News – Rikonceptohet studio e famshme/ Walt Disney ndryshon “20th Century Fox”
12/08 13:50
Top News – Shpërndanin informacione të rreme për Covid-19, Facebook fshin mbi 7 milionë llogari
12/08 12:45
Top News – SHBA arrin marrëveshjen, 100 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19
12/08 12:44
Top News – Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve
12/08 12:42
Top News – A e rrisin cigaret elektronike rrezikun ndaj COVID-19?
12/08 12:39