Top News – Në kushte mbijetese/ Basha me një familje artizane
04/12/2020 16:00

Një familje artizanësh në Kukës ishte ndalesa e radhës e kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, ku ai u njoh nga afër me vështirësitë dhe pasojat që ka shkaktuar tek ata pandemia e covid 19. Artizanja Hate Ora gjatë bisedës me bashën tha se ka pasur 15 të punësuar, ndërsa tani janë vetem 4-5 pjesëtarë të familjes të angazhuar në prodhimin e produkteve artizanale. Hate Ora: Puna sidomos sivjet ka rënë më shumë, ka ra puna. Kur ka pak punë punoj vetë se e kam dhunti vetë, logot e ndryshme që i bëjnë dhurata me dedikim njerëzve. I punoj vetë, janë vizatime aty që do ti shohim. Lulzim Basha: Po ato zonja që kishe në punë përpara, tani që si mban dot në punë, ça bëjnë? Hate Ora: Ato janë martuar, kanë dal jashtë për momentin, nuk janë disa këtu por gjej të tjera. Kam trajnu nxënëse disa herë. Janë martuar, kanë ikur larg jashtë shtetit dhe kam nevojë të trajnoj vajza të tjera. Lulzim Basha: Një vit! Pra, në qoftë se të largohet dikush, nuk e zëvendëson dot nesër. Duhet prapë të marrë një vit trajnim, stazh që të jetë në gjendje të bëjë punën. Hate Ora: Edhe s’kam kapacitet që t’i trajnoj ato pa më ndihmuar dikush.

Top News – Sesion i ri me avaz të vjetër/ Akuzat e Murrizit për palaço e hajdutë
18/01 20:13
Top News – Edhe 60 ditë për përplasjet e forta/ Ja data e shpërndarjes së parlamentit
18/01 20:05
Vaksinimi/ Rama: BE nuk pa përtej kufijve të vetë. Me Pfizer i kemi lënë hapësirë vetes për të negociuar më tej
18/01 19:40
Top News – Rama, një përgjigje për Francën…!/ Shumë komente “masakruese” në facebook
17/01 14:32
Veliaj: PD e ndarë në 6 copa, s’dinë kë të votojnë
17/01 13:42
Veliaj: PD-LSI kanë humbur busullën/“Demokratët nuk bëhen deputetë, në lista futet Mediu dhe Ndoka”
17/01 12:15
Top News – Zgjedhjet dhe Dekriminalizimi/ Shkresë e prokurorisë për partitë politike
17/01 11:37
Top News – Votuesit për herë të parë/ LSI, Kryemadhi flet për strategji punësimi
17/01 11:35
Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ Kreu i PBDNJ mund të kandidojë në Korçë. Në Vlorë do jetë PDIU
15/01 19:44
Top News – Bilanci i Ramës për përmbytjet/ Vasili-provokim për shqiptarët nën ujë e pa shtëpi
15/01 17:15
Top News – PS mbyll fazën e dytë/ ‘Deputeti që duam’, Balla: një epoke të re
15/01 14:43
Top News – Në kantierin e Thumanës/ Rama e Pacolli inspektojnë ndërtimin e apartamenteve
15/01 14:03
Thumanë; Rama: Nis ndërtimi i apartamenteve. Pacolli: Do jetë qytezë moderne
15/01 12:24
Top News – Për 14 muaj do përfundojë vaksinimi/ Rama-do marrim 2.2 milionë vaksina anticovid
15/01 12:01
‘Deputeti që Duam’/ Fleckenstein të rinjve: Qëndroni të vendosur dhe të guximshëm
15/01 11:17
Rama: 3 skenarët e vaksinimit, ne duam ta mbyllim për 14 muaj. 2.2 milion njerëz për tu vaksinuar
15/01 03:08
“Në kohë tërmeti, me dy vila”/ Video e Ramës për Bashën, me deklaratën e Topallit
14/01 15:51
Ndoka e Shehi në listat e PD/ Arrihet marrëveshja. Kreu i PDK në Shkodër, Shehi në Tiranë
14/01 15:23
Merkel inkurajoi Ramën/ Gazeta Bild, komenton ndërmjetësimin mes Turqisë e Greqisë
14/01 12:14
Top News – Kryemadhi per trafikun në Tiranë/ Lojë e Bashkisë, të shkosh në qënder tregtare
14/01 12:11