Top News/ Në kërkim të armëve e municioneve / Putin në Korenë e Veriut, shtrohet tapeti i kuq
19/06/2024 11:54

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka premtuar mbështetje të plotë për luftën e Rusisë në Ukrainë, teksa u takua me presidentin rus, Vladimir Putin, në Phenian të mërkurën. Takimi mes dy udhëheqësve synon zgjerimin e bashkëpunimit të shtetit të tyre në fushën e ekonomisë dhe atë ushtarake dhe shfaq një front të bashkuar kundër Uashingtonit. Putin falënderoi Kim për mbështetjen dhe tha se dy shtetet do të nënshkruajnë marrëveshje për rritjen e bashkëpunimit teksa dy vendet “luftojnë kundër politikave imperialiste hegjemonie të Shteteve të Bashkuara dhe satelitëve të tij kundër Federatës Ruse”. Vizita e Putinit në Korenë e Veriut vjen në kohën kur janë rritur shqetësimet për një marrëveshje të armëve, përmes së cilës Koreja e Veriut i ofron Rusisë municionet që i duhen për të mbështetur luftën e Moskës në Ukrainë në këmbim të ndihmës ekonomike dhe transfereve të teknologjisë që mund të rrisin kërcënimin që paraqet programi i armëve bërthamore dhe i raketave të Phenianit. Koreja e Veriut është nën sanksione të ashpra ekonomike të vendosura nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara për shkak të programit të raketave dhe armëve bërthamore të Phenianit. Po ashtu, Rusia po përballet me sanksione që ka vendosur Uashingtoni dhe partnerët e tij perëndimorë për shkak të agresionit të Moskës ndaj Ukrainës. Kim tha ndërkohë se raportet mes Moskës dhe Phenianit janë në një nivel të ri më të lartë, përtej raporteve që vendet kanë pasur gjatë kohës sovjetike. Lideri koreanoverior po ashtu tha se shpreson se “miqësia mes dy shteteve do të bëhet më e fortë”, raportuan agjencitë shtetërore të lajmeve në Rusi.

Top Channel/ Bianca Censori trondit përsëri, shfaqet provokuese krah Kanye West…
24/07 22:29
Top Channel/ “Garë mes një krimineli dhe një ish-prokuroreje”, Harris e Trump me sulme njëri-tjetrit
24/07 22:01
Top Channel/ Pasaportat më të fuqishme në botë! Singapori mban vendin e parë, pasohet nga…
24/07 21:57
Top Channel/ “Nga toka del zjarr”, ankohen turistët në Madrid: Po përvëlohemi!
24/07 21:54
Top Channel/ Scholz: Kandidoj për mandatin e dytë si kancelar. SPD fiton zgjedhjet në 2025
24/07 21:29
Top Channel/ Ishujt grekë në “hall”, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në mes të sezonit turistik
24/07 20:22
Top Channel/ Harris kryeson ndaj Trump! Sondazhi i Reuters: Demokratja ka më shumë mbështetje
24/07 20:18
Top News/ ‘Gropa’ në mbrojtjen e Evropës / Nato gjen mangësi, planifikuesit ‘përveshin mëngët’
24/07 15:53
Top News/ Moska dhe Kievi në bisedime…!? Kremlini: Sinjali i Ukrainës në unison me ne
24/07 15:29
Top News/ Trump padit Kamala Harris / Mori paratë e fushatës së Biden, shkeli ligjet federale
24/07 15:18
Top News/ Santorini ‘sulmohet’ nga turistët / Banorët urdhërohen të mbyllen në shtëpi: Hapni vend
24/07 15:05
Top Channel/ E rëndë në Nepal! Piloti i vetëm i mbijetuar nga rrëzimi i avionit ku vdiqën 18 persona
24/07 14:46
Top News/ Ukraina gjunjëzoi Flotën e Detit të ZI / Admirali britanik: Një vend që nuk ka marinë…
24/07 13:54
Top News/ Avionët luftarakë të gjeneratës së 6-të / Po vjen Tempest, aleatët e NATO-s bëjnë përpara
24/07 13:53
Top News/ Dita më e nxehtë mbi tokë…E hëna ‘rrëzon’ të dielën…si 120 mijë vjet më parë
24/07 13:24
Top News/ Britania në luftë brenda tre vitesh / Paralajmëron kreu i ushtrisë: Duhet të jemi gati
24/07 13:18
Top News/ Snoop Dogg do të mbajë pishtarin në hapjen e Lojërave Olimpike
24/07 12:55
Top News/ ‘Mirë se vjen në Kosovë’ – Bebe Rexha pritet nga presidentja Osmani
24/07 12:55
Top News/ Vetëm piloti mbijeton…Rrëzohet avioni dhe shpërthen në flakë, 18 viktima
24/07 12:28
Top News/ Harris dhe Trump fillojnë luftën / Sulme verbale ndaj njëri-tjetrit, ndizet fushata
24/07 12:25