Top News-Në gjendje të jashtëzakonshme për Ukrainën. Hungaria harron covidin, e zëvendëson me luftën
25/05/2022 15:33

Hungaria ka shpallur ligjërisht gjendjen e emergjencës pas luftës së rusisë në ukrainën fqinje. Lajmi është konfirmuar nga kryeministri i vendit. Gjendja e emergjencës e lejon tani qeverinë djathtiste të marrë masa të posacme pa qenë e detyruar të kërkojë miratimin e parlamentit. Në një video në mediat sociale, kryeministri Viktor Orban tha se lufta në ukrainë përbën një kërcënim të përhershëm për Hungarinë që po vendos sigurinë fizike të vendit në rrezik dhe po kërcënon sigurinë energjetike dhe financiare të ekonomisë dhe familjeve tona. Ai tha se masa do të hyjë në fuqi duke filluar nga kjo e mërkurë dhe e lejon qeverinë të përgjigjet menjëherë dhe të mbrojë hungarinë dhe familjet hungareze me cdo mjet të mundshëm. Lëvizja vjen pasi partia e presidentit Viktor Orban, miratoi një amendim të kushtetuës që lejon shpalljen e gjendjes ligjore të rrezikut kur konflikte të armatosura, luftra apo katastrofa humanitare ndodhin në vendet fqinje. Kjo lejon qeverinë të lëshojë ligje me dekret, pa mbikqyrte parlamentare dhe të lejojë pezullimin e përkohshëm të një numri ligjesh ekzistues. Qeveria hungareze mori masa të ngjashme në përgjigje të pandemisë së koronavirusit duke u kritikuar nga shumëkush që argumentonte se i kishin dhënë qeverisë autoritetin për të qeverisur me dekrete. Ky ligj i posacëm do të skadonte më 1 qershor.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26