Top News/ Ndryshimet klimatike, mblidhet rrjeti B40/ Erion Veliaj: Duhet bashkëpunim mes qyteteve
22/05/2024 15:53

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj mori pjesë në forumin për ndryshimet klimatike, i cili bëri bashkë përfaqësues nga rrjeti i qyteteve B40. Gjatë fjalës së tij, Veliaj vlerësoi bashkëpunimin mes qyteteve të rrjetit B40, për ndërtimin e një sistemi që funksionon për të mësuar nga eksperiencat e njëri-tjetrit për aksionet klimatike. “Nuk mjafton që një qytet të bëjë histori suksesi duke mbjellë pemë dhe një tjetër t’i presë pemët. Ky lloj organizimi është si një orkestër, që funksionon së bashku. Ne jemi duke rritur atë që quhet tenda e gjelbër e qytetit, për efekt të uljes së temperaturës. Po të shikoni rrugët kryesore të qytetit, ne përzgjedhim pemë që krijojnë strehë, për t’u siguruar që kur qytetarët shkojnë në punë, në shkollë, apo fëmijët kur shkojnë në kopësht dhe çerdhe, të ecin në rrugë me temperaturë më të ulët. Dua të kujtoj se Parku i Liqenit të Tiranës sot është një nga vendet më të vizituara, por nuk ishte i tillë para 8 vitesh. Atëherë kishim vetëm gjysmën e Liqenit funksionale, gjysma tjetër ishte e zaptuar”, Kryebashkiaku Veliaj tha se po punohet edhe për projektin që pritet të finalizojë ndërtimin e disa shtigjeve të gjelbra, që do të lidhë dy parqet qendrore të qytetit.

Top Channel/ I akuzuar për vrasje nga Spanja! Kapet në Durrës 49-vjeçari, pjesë e një grupi kriminal
22/06 11:17
Top Channel/ Berisha, akuza Plarent Ndrecës: Histori prej hajduti si drejtorët e 5D
21/06 23:13
Top Channel/ 4 shtete në “black out”. Reuters: Si u ndërpre energjia në Shqipëri, Mal të Zi…
21/06 23:11
Top Channel/ Nephew në Tiranë: Në fokus rëndësia për të eliminuar pandëshkueshmërinë
21/06 22:28
Top Channel/ Divorci Meta- Kryemadhi, Braho: Në Skrapar kemi një shprehje ‘Hapu dhè e merri brenda’
21/06 21:56
Top News/ Makina merr para motorin dhe futet brenda në lokal, plagosen tre persona
21/06 20:54
Top News/ Aksident i rëndë në Fier/ Automjeti përplas të moshuarin me biçikletë
21/06 20:52
Top Channel/ Zgjedhjet në Universitete! Tonin Gjuraj fiton në Shkodër, në Korçë Lorenc Ekonomi
21/06 19:48
Top Channel/ 8 apartamente dhe llogari bankare! GJKKO konfiskon pasuritë e trafikantit shqiptar
21/06 19:42
Top Channel/ Po kalonte rrugën me biçikletë, i moshuari përplaset nga një makinë në Fier
21/06 19:41
Top Channel/ Mandati i Olta Xhaçkës/ Gjyqi në kushtetuese, demokratët duan t’i djegin muajt e fundit
21/06 19:38
Top News/ Sot dita më e nxehtë, policia jep shishe me ujë për turistët dhe qytetarët
21/06 19:37
Top Channel/ Ndryshime në Qeveri e PS! Spiropali: 3/4 e qeverisë apo Parlamentit mund të mos jetë
21/06 19:34
Top Channel/ Shpërthen bombola e gazit në Vlorë, 62-vjeçarja përfundon në spital
21/06 19:19
Top News/ ‘Metamorfoza’, shtyhet sërish seanca. Gjykata nuk merr vendim pas mungesës së avokatit
21/06 17:26
Top News/ Plumbi i Artë ‘ndan’ të akuzuarit. Gjysma e të arrestuarve kërkojnë gjykim të shkurtuar
21/06 17:24
Top Channel/ Zgjedhjet në universitetin e Durrësit, pjesëmarrje e lartë e studentëve
21/06 17:21
Top Channel/ Skandal në Universitetin e Tiranës! Mediat s’lejohen të hyjnë në qendrat e votimit
21/06 16:52
Top News/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan. Apeli mbyll dëgjesat e palëve, më 1 korrik jep vendim
21/06 16:49
Top News/ Si u abuzua me fondet IPARD në Shqipëri/ OLAF zbardh skemën dhe çon dosjen në prokurori
21/06 16:46