Top News – Ndalon simbolet naziste… / Australia i shpall luftë grupeve ekstremiste
08/06/2023 15:57

Australia ka vendosur të ndalojë simbolet naziste në vend, në një tentativë për të luftuar grupet ekstremiste të krahut të djathtë. Paraqitjet publike të svastikës ose simboleve të SS-ëve do të dënohen me deri një vit burg. Megjithatë, në këtë ligj nuk do të përfshihet edhe përshëndetja naziste. Simbolet naziste tashmë janë të ndaluara në shumë shtete, por Australia ka bërë të ditur se tani ato nuk do të lejohen askund në vend. Ky vendim vjen në një periudhë kur Australia po përballet me një ringjallje të aktivitetit të së djathtës ekstreme. Në mars, një grup neo-nazistësh morën pjesë në një tubim në Melburn ku u panë përshëndetje naziste në shkallët e Parlamentit Viktorian. Ngjarja nxiti thirrjet për përpjekje më të mëdha për t’i luftuar simbolet dhe ideologjitë naziste. “Nuk ka vend në Australi për simbolet që lartësojnë tmerret e Holokaustit”, tha Prokurori i përgjithshëm, Mark Dreyfus, teksa prezantoi legjislacionin e ri. “Ne nuk do të lejojmë më njerëzit të përfitojnë nga ekspozimi dhe shitja e artikujve që lartësojnë nazistët”, shtoi ai.

Top Channel/ Shembja e çatisë, shkon në 11 numri i viktimave brenda kishës në Meksikë
03/10 22:35
Top Channel/ SHBA me sytë nga Veriu: Serbia ka filluar të tërheqë forcat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:34
Top News – Hunter Biden deklarohet i pafajshëm, çfarë rrezikon djali i presidentit
03/10 22:30
Top News- SHBA e konfirmon/ Serbia po tërheq trupat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:29
Top News- 9 milionë turistë gjatë këtij viti/ Rama paralajmëron taksim edhe për Air BnB
03/10 21:38
Top Channel/ Përmbytjet e fundit në Greqi rrezikojnë prodhimin dhe çmimin e djathit “Feta”
03/10 20:12
Top Channel/ Ende në hetim, Hunter Biden mohon për akuzat për posedim arme
03/10 20:06
Top News – Shpërthim në një rafineri ilegale, 18 viktima, mes tyre edhe një grua shtatzënë
03/10 20:01
Top News – ‘Nuk më lejon të shoh fëmijët’, këngëtarja kanadeze padit Elon Muskun
03/10 20:01
Top News – ‘Ngushëllimet nuk na shërojnë plagët’, Erdogan: Presim ndihmë konkrete nga aleatët
03/10 19:44
Top News – Greqia vë në dispozicion portet e saj veriorë për transportin e grurit ukrainas
03/10 19:43
Top Channel/ Akuza për mashtrim, Trump paraqitet në dyert e gjykatës për të dytën ditë
03/10 19:10
Top Channel/ Sulmi me bombë në Ankara, dhjetëra persona në pranga! Do kalojnë filtrat e drejtësisë
03/10 17:51
Top Channel/ “Dritë në studimin e elektroneve”, tre shkencëtarë fitojnë Nobelin e Fizikës!
03/10 17:47
Top Channel/ Tërmeti “shkund” Napolin, njerëzit tmerrohen: Do të shpërthejë vullkani!
03/10 17:46
Top News – Vizat hiqen nga 1 janari/ Rregullat e afatet për shtetasit e Kosovës
03/10 17:27
Top News – Biznesi i qirave ditore / Ligji i ri, subjektet duhet të regjistrohen në QKB
03/10 17:25
Top News – Nobeli i fizikës ndahet në tresh / Vlerësohen shkencëtarët atomikë, eksploruan elektronet
03/10 15:32
Top Channel/ Serbia arreston Radoiçiçin, 48 orë paraburgim: Ende pa kërkesë ekstradimi!
03/10 15:20
Top News – Masakër në qendrën tregtare / Njerëzit vrapojnë të tmerruar, tre viktima në sulm
03/10 15:15