Top News – Ndalohet kondicioneri nën 27 gradë / Spanja po kursen: Në dimër jo më shumë se 19 gradë
11/08/2022 15:06

Spanja ka vendosur kufizime të ashpra për ajrin e kondicionuar në ndërtesa publike me qëllim kursimin e energjisë në mesin e valës së dytë të të nxehtit në vend. Me temperaturat që do të kapërcejnë 38 gradët celcius, sipas një dekreti të ri të qeverisë, ajri i kondicionuar nuk duhet të zbresë nën 27 gradë celcius. Rregullat prekin transportin publik, dyqanet, zyrat, teatrot dhe kinematë dhe vjen si pjesë e një përpjekjeje mbarë evropiane për të reduktuar varësinë nga energjia rus. Dekreti prek edhe ngrohjen në stinën e dimrit kur temperaturat nuk duhet të shkojnë në mbi 19 gradë celcius. Plani ka si qëllim të kursejë gaz për dimrin në rast se vladimir Putin vendos të mbyllë rubinetat për evropën si rezultat i sanksioneve. E në një skenar të tillë, pa kursime gjatë verës, dimri do të ishte shumë i vështirë. Miratuar javën e shkuar, dekreti po ashtu kërkon që nga ora 22 e mbrëmjes dyqanet të fikin dritat në vitrina, një detyrim ky që prek edhe ndricimin e ndërtesave publike.

Top News – ‘Inxhinierët’ e molekulave biologjike fitojnë Nobelin në Kimi
05/10 14:55
Top News – BE kërkon ‘tavan’ për importet e gazit. Diskutohet mundësia! Të shmangim rritjen e çmimit
05/10 14:47
Top News -Pret flokët para Parlamentit Evropian. Deputetja suedeze, mbështetje për protestat në Iran
05/10 14:46
Top Channel/ Nobeli në Kimi, ja shkencëtarët që vlerësohen për punën në ndërtimin e molekulave
05/10 14:45
Top News – Rusi-SHBA, përballje frontale! Moska paralajmëron Uashingtonin për armët në Ukrainë
05/10 14:42
Top Channel/ ‘Emigrantët do kthehen nga erdhën’, Britania do forcojë skemën e Ruandës
05/10 14:41
Top News – Ukraina çliron tokat që Putin aneksoi / Kievi avancon në Kherson, forcat ruse zbrapsen
05/10 13:40
Top Channel/ Eurodeputetja pret flokët në parlament: Ndaloni dhunën në Iran
05/10 12:39
Top News – Putin firmos aneksimin e tokave ukrainase / Katër vite tranzicion për tu bërë ‘Rusi’
05/10 12:08
Top News-Çfarë ka në mendje Vladimir Putin?/A do ta shtypë apo jo butonin e kuq, analistët në ‘terr’
05/10 12:05
Top News-Nga ‘Graceful’ në ‘Balena vrasëse’/Jahti i Putinit ndryshon emër, largohet nga Kaliningradi
05/10 11:50
Top News – Asteroidi i goditur nga NASA / Lë pas ‘një bisht’ 10 mijë kilometra të gjatë
05/10 11:49
Top channel/ Paketa e 8 e sanskioneve, BE bie dakord për një çmim tavan të naftës ruse
05/10 11:39
Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10 11:38
Top News – Elon Musk ‘kënaq’ Putinin! / Rusia mbështet ‘planin e paqes’, Ukraina e zemëruar
05/10 11:37
Top News – Rusia gjen ‘partner të ri’ / Mbylli rubinetat për Evropën, i shet gaz Talebanëve
05/10 11:36
Top Channel/ Putin nënshkruan ligjet për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës
05/10 11:29
Top News – Lëshoi raketën si kërcënim por dështoi/ Koreja e jugut kërkon ndjesë, alarmoi popullatën
05/10 11:28
Top News – Kërkoi miliarda euro dëmshpërblim lufte / Gjermania refuzon kërkesën e Polonisë
05/10 11:24
Top Channel/ Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter-it
05/10 11:04