Top News – Nasim Haradinaj në Hagë/ Prokuroria e Speciales është e korruptuar
18/12/2020 15:27

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj nuk është deklaruar rreth fajësisë ose pafajësisë para Dhomave të Specializuara në Hagë. Por ai ka folur në seancën e sotme duke kundërshtuar Gjykatën Speciale. Haradinaj ka thënë se Prokuroria e Speciales është e korruptuar dhe po synon të largojë vëmendjen nga vetja rreth rrjedhjes së dokumenteve të Speciales muaj më parë, siç tha ai, duke fajësuar veteranët e UÇK-së. Pasi u pyet nga gjyqtari i procedurës paraprake se a kupton aktakuzën ndaj tij, Haradinaj tha se fare nuk e ka lexuar atë. Haradinaj: Nuk e kam lexuar aktakuzën “Kam nënshkruar një dokument që e kam parë aktakuzë, por ju them të drejtën as nuk e kam lexuar”. Haradinaj tha se në vend tij para gjyqit do duhej të ishin personat që kanë nxjerrë dokumentet nga Specialja dhe i kanë dërguar ato në Kosovë në selinë e OVL-UÇK-së. Ai tha se po akuzohen për fajet e prokurorisë dhe kjo sipas tij është absurde. Ai madje shtoi se prokuroria është e korruptuar. Haradinaj: Prokuroria e Speciales është e korruptuar “Për mendimin tim, kjo prokurori është së pari politike selektive dhe e njëanshme, por tani me këtë veprim të tyre po dyshoj dhe bindem se është dhe e korruptuar, sepse ndryshe nuk do u dilte gjithë ai material nga zyrat e tyre”. Haradinaj nuk e ka bërë deklarimin e tij sot rreth fajësisë apo pafajësisë dhe ka thënë se nga tani e tutje do të flasë vetëm avokati i tij. Sipas rregullave, brenda 30 ditësh Haradinaj do të ftohet të vetëdeklarohet rreth fajësisë apo pafajësisë.

Top News – Më në fund dritë jeshile/ 10 mijë vaksina të Astrazeneca-s në Kosovë
26/02 20:47
Top News – Njohja e Kosovës nga Serbia/ Vuçiç, `ta harrojnë`, ne jemi të duruar!
26/02 18:13
Top News – Lajçak vizitë në rajon/ Qëndron në Kosovë nga 1 deri më 3 Mars
26/02 14:43
Top News – Lajçak i përgjigjet shqetësimeve/ Kosova dhe Serbia, në hartën time janë të ndara
25/02 21:49
Top News – Kosovë, vjedhja në thesar/ Prokuroria bllokon 600 mijë euro
25/02 19:19
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Paralajmërimet e Vetëvendosjes/ Hesht lista serbe, sa mund të ndikojë ajo në qeveri
24/02 19:11
Top News – Angazhimin e vijon si deputete/ Kosovë, dorëhiqet ministrja në detyrë e financave
24/02 18:23
Shërbimi sekret, pa drejtues/ Ekspertët: Përplasjet politikë cenojnë sigurinë e Kosovës
24/02 16:12
Kosovë, më pak lindje të reja/ Vetëm në klinikën obstetrike të Prishtinë janë 700 lindje më pak
23/02 16:15
Kosovë/ Rrihet nga 30 persona djali i politikanit Nenad Rashiq, policia jep detajet
23/02 10:54
Top News – Shkup, ish kreu i shërbimit sekret/ Do të arrestohej, arratiset nën hundën e policisë
22/02 19:39
Top News – Kurti, do kemi shumicën pa koalicion/ Serbia të demokratizohet, nisi katër luftra!
22/02 18:45
Top News – Autoritetet në Kosovë/ Paralajmërojnë rritje të shifrave të covid-it
22/02 15:53
Top News – Kabllogramë e Ambasadës Amerikane/ ‘Kosova, e rrënuar nga pandemia covid 19’
20/02 22:31
Top News – Pandemia në Kosovë/ Rrit numrin e farmacive dhe importin e barnave
20/02 18:05
Top News – Në pritje të qeverisë Kurti 2/ Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës, sfida kryesore
20/02 17:59
Top News – Kosova përballë afateve/ Analistët: Presidenti të zgjidhet para krijimit të qeverisë
20/02 17:32
Top News – Kosova pa sovranitet ajror/ Humbje financiare për shkak të mos menaxhimit
20/02 12:23
Top News – Vaksina e Pfizer në Kosovë/ Kompania ende në diskutime me qeverinë
19/02 20:13