Top News – Nasim Haradinaj në Hagë/ Prokuroria e Speciales është e korruptuar
18/12/2020 15:27

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj nuk është deklaruar rreth fajësisë ose pafajësisë para Dhomave të Specializuara në Hagë. Por ai ka folur në seancën e sotme duke kundërshtuar Gjykatën Speciale. Haradinaj ka thënë se Prokuroria e Speciales është e korruptuar dhe po synon të largojë vëmendjen nga vetja rreth rrjedhjes së dokumenteve të Speciales muaj më parë, siç tha ai, duke fajësuar veteranët e UÇK-së. Pasi u pyet nga gjyqtari i procedurës paraprake se a kupton aktakuzën ndaj tij, Haradinaj tha se fare nuk e ka lexuar atë. Haradinaj: Nuk e kam lexuar aktakuzën “Kam nënshkruar një dokument që e kam parë aktakuzë, por ju them të drejtën as nuk e kam lexuar”. Haradinaj tha se në vend tij para gjyqit do duhej të ishin personat që kanë nxjerrë dokumentet nga Specialja dhe i kanë dërguar ato në Kosovë në selinë e OVL-UÇK-së. Ai tha se po akuzohen për fajet e prokurorisë dhe kjo sipas tij është absurde. Ai madje shtoi se prokuroria është e korruptuar. Haradinaj: Prokuroria e Speciales është e korruptuar “Për mendimin tim, kjo prokurori është së pari politike selektive dhe e njëanshme, por tani me këtë veprim të tyre po dyshoj dhe bindem se është dhe e korruptuar, sepse ndryshe nuk do u dilte gjithë ai material nga zyrat e tyre”. Haradinaj nuk e ka bërë deklarimin e tij sot rreth fajësisë apo pafajësisë dhe ka thënë se nga tani e tutje do të flasë vetëm avokati i tij. Sipas rregullave, brenda 30 ditësh Haradinaj do të ftohet të vetëdeklarohet rreth fajësisë apo pafajësisë.

Top News – Nga Kurti te Komandanti i KFOR-it!/Takimet dhe agjenda e presidentit Begaj në Kosovë
14/08 12:28
Top News- Begaj si Meta, vizita e parë në Kosovë/ Presidenti, takim me krerët e politikës kosovare
13/08 17:50
Top News – Ndalohen skuterat e biçikletat elektrike / Sheshet e Prishtinës do të jenë ‘të lira’
13/08 16:11
Top News-‘Lufta ka nisur për gra, por jo për targa’!.Ç’i tha ambasadori i SHBA Vuçiç për Kosovën
12/08 21:34
Top News- Debati për mbajtjen e shamive në shkolla/Albin Kurti shprehet pro, por ka një kusht…!
12/08 18:37
Top Channel/ Nxënëset e mbuluara/ Kryeministri i Kosovës: të lejohet mbi 16 vjeç
12/08 15:15
Top News – Kosova, ‘frikë’ për dimrin / Paralajmërohet krizë energjetike, qeveria merr masa
12/08 12:22
Top News- Raundi i radhës mes Kurtit e Vuçiç/Palët në Bruksel, pas tensioneve për reciprocitetin
11/08 17:40
Top Channel/ Serbia do sulmojë Kosovën? Kurti: Ne dimë ta mbrojmë veten
11/08 15:19
Top News – Barrikadat në veri vijnë nga ‘lart’ / Albin Kurti ka një thirrje për serbët e Kosovës
10/08 15:33
Top Channel/ Kurti: Më 1 shtator rifillon zbatimi i vendimeve për targa dhe letërnjoftime
10/08 15:33
Top News- Komunat e Kosovës, në rrezik falimentimi!/Mund të mbeten pa buxhet
09/08 22:02
Top News-Me urdhër nga presidenti serb, Vuçiç/Kujt i përkisnin kamionët që bllokuan Veriun e Kosovës
09/08 18:59
Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News- Sa shumë spiunë rusë në Kosovë…!/Nga gazetarët tek diplomatët, kë ‘përdor’ Moska!
08/08 17:35
Top Channel/ “Rrezikojmë luftë”, paralajmëron Kurti: Pas Serbisë qëndron Putin
08/08 15:19
Top Channel/ Kosovë, protestë me maune kundër rritjes së çmimit të çimentos
08/08 15:18
Top Channel/ Arrestohet spiunia ruse nga policia e Kosovës, gazetarja u ndalua në kufi
07/08 11:13
Top News – Sulmi në Ujman, EULEX shton patrullimet / Shefi i misionit-Të ndalen aktet kriminale
07/08 10:54
Top Channel/ Pullë me Dua Lipën! Posta e Kosovës e emeton për nder të këngëtares
06/08 20:21