Top News – Mossad shpëtoi Greqinë/ ‘Spiunët’ izraelitë parandaluan sulmin terrorist
30/03/2023 18:14

Shërbimi i Inteligjencës izraelite, Mossad ka ndihmuar Greqinë të parandalonte një sulm të planifikuar terrorist në Athinë, me anë të hetimi të kryera dhe informacioneve të nxjerra. Autoritetet greke kanë bërë të ditur për mediat se dy burra me origjinë pakistaneze, ishin arrestuar pasi kishin planifikuar të hidhnin në erë sinagogën izraelite në Athinë. Autoritetet greke mundën t’i arrestojnë vetëm pak ditë përpara se të përfundonin planin e tyre dhe të lanin me gjak kryeqytetin e vendit. Mossad një gjëje të tillë i është referuar si një tjetër shembull nga Irani që përpiqet të shtojë terrorin kundër izraelitëve dhe hebrenjve jashtë shtetit, kudo që ndodhen. Dy pakistanezët janë arrestuar në Greqi për terrorizëm, ndërsa një person i tretë, i cili besohet se është jashtë shtetit grek, u akuzua në mungesë për vepra të ngjashme. Edhe në Turqi, në vitin 2022 iranianët planifikuan të rrëmbenin disa turistë dhe diplomat izraelitë në Stamboll, duke përfshirë ish-ambasadorin dhe gruan e tij.

Top News – Ukraina firmos me OECD-në marrëveshjen për rindërtimin dhe reformat
07/06 21:44
Top Channel/ Zjarret “pushtojnë” Kanadanë, flakët përpijnë mijëra hektarë me pyje
07/06 21:44
Top News – Shpërthim i frikshëm në Ukrainë/ Rusët hedhin në erë tubacionin më të madh në botë
07/06 20:59
Top News – U padit për vjedhje / Dua Lipa fiton gjyqin për këngën Levitating
07/06 19:38
Top Channel/ Mike Pence shpall kandidaturën: Ditët më të mira për nuk kanë ardhur ende
07/06 18:51
Top Channel/ Kryeministri britanik në SHBA. Sunak do takohet me Biden për rrezikun e teknologjisë
07/06 18:32
Top News – Dhoma luksoze, kinema e klub nate!/ Anijet që do të strehojnë emigrantët në Angli
07/06 18:22
Top News – Avionët ‘blindojnë’ Gjermaninë!/ NATO mban stërvitjen më të madhe ajrore në histori
07/06 17:55
Top News – Stoltenberg i shqetësuar për Kosovën!/ ‘Sulmet ndaj KFOR të rrezikshme’!
07/06 16:55
Top Channel/ Ndalimi i tatuazheve tek ushtarët. Japonia rishqyrton vendimin
07/06 16:42
Top News – WhatsApp sjell ndryshimin e ri/ Teston aftësinë për të dërguar foto me cilësi të lartë
07/06 16:36
Top Channel/ “Serbia të japë garanci”, Osmani për Reuters: Zgjedhjet e reja, me peticion!
07/06 15:25
Top News – Kthehet shërbimi i detyrueshëm ushtarak… / Evropa po rimendohet, ‘frikë’ nga Rusia
07/06 15:21
Top News – Vetëvrasjet janë të jashtëligjshme! Kim Jong Un nxjerr ‘dekretin’, cilat janë pasojat?
07/06 15:08
Top Channel/ “Përse i shtrohet qilim i kuq Vucicit”, zyrtari: “Duhet politikë e re për Ballkanin”!
07/06 15:01
Top Channel/ Escobar i prerë:“Nuk pres deri në korrik për zgjedhje të reja”, Vucic të bindë serbët!
07/06 14:56
Top Channel/Parashikimi i frikshëm i Baba Vangës për 2023: Toka do shkatërrohet nga një shpërthim…
07/06 14:25
Top News – Rusia paralajmëron ofensivë të re / Medvedev: Kievi dështoi, tani të rrëzojmë regjimin
07/06 13:23
Top News – Kina lë pas SHBA dhe aleatët / Ushtria ‘komuniste’ me teknologjinë më të avancuar
07/06 13:06
Top News – Suedia ‘dorëzohet’ përballë Erdogan / Lejon ekstradimin e mbështetësve të PKK-së në Turqi
07/06 13:04