Top News – Mjeku shqiptar në Spanjë/ Rastet e rinfektimit, çfarë ndodh
01/12/2020 11:28

Në një kohë kur pandemia e koronavirusit eshte ne valën e dytë te infeksioneve, janë ngritur shumë pyetje në lidhje imunitetin që krijohet pas infektimit me Covid-19. Studime nga më të ndryshmet në mbarë botën vazhdojnë të mbajnë të informuar opinionin në lidhje me rolin që luajnë antitrupat pasi ke kaluar Covid. Në një lidhje ‘Skype’ nga Spanja për ‘Wake Up’, imunologu Aldi Pupuleku sqaroi çfarë ndodh me personat që e kanë kaluar njëherë Covid. “Një person që e ka kaluar njëherë sëmundjen dhe gjeneron një përgjigje imunitare, atëherë nëse e kalon përsëri ose nuk infektohet, sepse imuniteti që ka krijuar e mbron, ose mund të infektohet dhe të ketë simptoma më të lehta. Një ngarkesë virale e madhe mund të bëjë që një person që e ka kaluar njëherë sëmundjen të riinfektohet dhe ka pasur raste dhe pse të rralla. Ngarkesa virale ndikon edhe se si do të jetë sëmundja për sa i përket simptomave. Personat që kanë simptoma të lehta ose janë asiptomatikë mund të kenë një përgjigje imunitare që nuk është e mjaftueshme. Dhe në rast se ekspozohen përsëri, mund të infektohen sërish. Thamë që ka raste. Unë do t’i këshilloja të gjithë që të vazhdojmë të respektojmë masat, të mbajmë maskën, distancimin social. Të jenë të kujdesshëm" Antitrupat cilësohen si një pjesë e kryesore e mbrojtjes sonë imune dhe ndalojnë virusin të futet brenda qelizave të trupit, ndaj dhe krijimi i tyre është mjaft i rëndësishëm për të shmangur një ri infektim.

Top News – PD: Uzurpim, e dëmshme për sportin/ Fidel Ylli në krye të komitetit olimpik shqiptar
15/01 18:37
Top News – U regjistruan 159 viktima/ Bilanci i zi, 6248 aksidente rrugore në 2020
15/01 18:28
Top News – 4 humbje nga covid në 24 orë/ 641 qytetarë të infektuar nga 3530 testime
15/01 18:17
Top News – Veliaj sulmon aleatët e PD/ ‘Duan ndryshim me Mediun e Nard Ndokën’
15/01 17:20
Top News – Basha akuzon, Rama ironizon/ Debati për menaxhimin e situatës së përmbytjeve
15/01 17:13
Top News – Ende shumë të padindur/ Nuk mbanin maska, gjobiten 361 qytetarë
15/01 17:12
Top News – Po kalonin drogë me çanta shpine/ Pustec, dy të arrestuar në kufirin me Greqinë
15/01 16:29
Top News – Ekstradohet Indrit Taullai/ Akuzohet për dy vrasjet e bujshme në 2005
15/01 16:28
29 shkollat e reja, Veliaj: Në PD kandidojnë ata që jepnin licenca për “Vitrinën” dhe “Kristalin”
15/01 16:17
Po falsifikohen analizat Covid, përdoren për udhëtimet jashtë vendit
15/01 15:53
Stuhi dëbore në Shqipëri/ Reshje intensive gjatë natës në juglindje
15/01 15:48
Top News – Votimi elektronik në zgjedhje/ KQZ kualifikon ‘Smartmatic’, do kushtojnë 19 mln usd
15/01 15:43
Porti i Durrësit krijon vonesa/ Transportuesit ankohen për orë të gjata në pritje
15/01 15:41
Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ dy aleatët e PD ende nuk kanë realizuar marrëveshjen për listat
15/01 15:37
Shpëtojnë mrekullisht / Me shpejtësi dhe semafor të kuq, aksidenti i frikshëm pas kryeministrisë
15/01 15:22
Rama flet për përmbytjet/ Kryeministri: Hec i Skavicës mbyll kapitullin e frikës
15/01 15:18
Top News – Rama bën bilancin e përmbytjeve/ Skavica, zgjidhja finale për kaskadën e Drinit
15/01 15:12
Në rrugë duhet kujdes/ Reshjet e dëborës u pasuan nga ngricat në Qafë-Thanë
15/01 15:06
Shembet rruga e re e “Salillarit”/ Çorovodë-Përmet, KLSH zbuloi shkeljen e projektit që në 2019
15/01 15:04
Ndëshkohen me gjobë 361 shtetas që u konstatuan pa maska
15/01 15:00