Top News – Mirëpret marrëveshjen/ BE: Zgjidhjet më të mira, me dialog!
20/10/2020 21:51

Bashkimi Europian e pershendetit vendimin e Greqisë dhe Shqipërisë për t’i zgjidhur në Hagë mosmarrëveshjet mbi caktimin e zonave detare. Përmes një postimi në Tëitter, zëdhënësja e Komisionit Europian, Ana Pisonero e bëri të qartë se Brukseli e vlerëson përpjekjen për një zgjidhje paqësore të ngërcit. “BE mirëpret njoftimin e qeverisë shqiptare dhe asaj greke për mënyren sesi do të procedohet mbi mosmarrëveshjet e tyre detare. Çështjet që lidhen me përcaktimin e kufijve zgjidhen më së miri përmes dialogut, në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe në ndjekje të parimit të marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë”, ka shkruar Pisonero. Ndarja e hapësirave detare u rikthye si prioritet në marrëdhëniet mes dy vendeve fqinjë në korrik të këtij viti kur kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, tha në Parlament se qeveria e tij "synon të zgjerojë hapësirat detare të Greqisë edhe në Detin Jon deri në 12 milje, bazuar në konventat ndërkombëtare” duke pasur parasysh marrëveshjet e arritura këtë vit për kufijtë detarë me Italinë dhe Egjyptin.

KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Gjykatën Kushtetuese
24/11 03:43
Top News – Shqiptari më i kërkuar/ Aleks Burreli vrau biznesmenin
23/11 21:47
Top News – Drogë 500 mijë euro/ Kapet në Holandë, 8 të arrestuar
23/11 21:18
Top News – Kodheli, zv.presidente/ Asambleja parlamentare e NATO-s
23/11 20:47
Top News – Droga dhe pandemia/ Lleshaj-Skrapari, zonë problematike
23/11 20:46
Top News – Si u vra i riu shqiptar/ Gjermani, ja dy autorët e dyshuar
23/11 20:41
KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Kushtetuese
23/11 20:25
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Por nga 2 dhjetori masa të shtrënguara lokale
23/11 20:25
Vepra e Mid’hat Frashërit/ Vëllimi V vjen nga Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo”
23/11 20:03
Dyndje te parku i Liqenit/ Në bare nuk respektohet distanca dhe mos grumbullimi
23/11 19:57
Nesër mbyllet Kakavija/ Pala greke në grevë për 24 orë, do të kalojnë vetëm rastet urgjente
23/11 19:53
Rekord viktimash! MSH: 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit nga covid
23/11 19:28
Top News – Greqi, situata e rendë/ Covid, 84 vdekje, 549 të intubuar
23/11 19:20
Top News – Ambasada Gjermane/ Hap sektorin e vizave me një kusht
23/11 19:20
Top News – Gati spitali covid 4/ Shifra alarmante të të infektuarve
23/11 18:43
Top News – Covid, bilanc tragjik/ 17 humbje jete në harkun e 24 orëve
23/11 18:43
Top News – Milionat e gjobave/ Covid 19, mbushen arkat e shtetit
23/11 18:42
Top News – Policia, gjobat e covid/ 1579 të ndëshkuar në vetëm 24 orë
23/11 18:42
Top News – Pasojat e pandemisë/ Reagimi i bashkive në emergjencë
23/11 16:55
Manastirliu: Bëhemi gati për COVID4 dhe spitalet rajonale
23/11 16:33