Top News – Miratohet ligji, Kina merr më shumë fuqi veprimi mbi Hong Kong-un
30/06/2020 12:39

Kina ka miratuar një tjetër ligj i cili i jep Kinës fuqi të reja veprimi mbi Hong Kongun. Ky ligj shumë i diskutueshëm nga faktorët e jashtëm e thellon edhe më shumë krizën mes Kinës dhe Hong Kongut. Kina muajin e kaluar miratoi një ligj ku thuhej se do të kriminalizonte çdo veprim për shkëputjen e Hong Kongut nga Kina. Këto ligje erdhën pas protestave të ashpra që u bënë vitin e kaluar. Shumë kritikë të ligjit, të miratuar nga Kina, thonë se ligji i ri paraqet një kërcënim të madh për identitetin e Hong Kongut. Ata paralajmërojnë se kjo do të dëmtojë pavarësinë gjyqësore të Hong Kongut dhe do të shkatërrojë liritë unike të tij.

Top News – Presidenca gjermane/ Prioritet zgjerimin e BE-së
04/07 16:25
Top News – Washington redskins/ NFL, do rishqyrtojë emrin e ekipit
04/07 16:24
Top News – Gara me triçikla/ Sri Lanka, mbahet edicioni i 4-t – Pa koment
04/07 16:19
Top News – Spanjë, rëndohet situata/ Rikthehet pjesërisht izolimi
04/07 16:17
Top News – S`mjafton Covid/ Japoni, përmbytje “apokaliptike”
04/07 16:17
Top News – Irani, vendimi/ Kush s`mban maskë, do të…
04/07 15:58
Top News – Putin tallet me flamurin “ylber” të ngritur nga Ambasada Amerikane në Moskë
04/07 15:31
Top News – 4 korriku/ Majemi mbyll plazhet – Pa koment
04/07 14:23
Top News – S’hapen palestrat/ Britanikët, ushtrime jashtë – Pa koment
04/07 14:23
Top News – Afrika e Jugut/ Feston hapjen e restoranteve – Pa koment
04/07 14:14
Top News – Turizmi në Greqi/ Plazhet e Athinës mbushem plot – Pa koment
04/07 14:14
Top News – Trump flet në Malin Rushmore: Ky sulm ndaj lirisë sonë duhet të ndalet, dhe do të ndalet!
04/07 12:12
Top News – Turqia dhe Franca, ‘përleshje me fjalë’
04/07 11:42
Top News – SHBA, infektimet/ Pozitive e fejuara e djalit të Trump!
04/07 11:41
Top News – Itali, sipërmarrësi/ Me Covid, shkon në festë ditëlindje
04/07 11:40
Top News – Dhjetëra të vdekur nga përplasja e trenit me furgon në Pakistan
04/07 11:04
Top News – I digjet uzina atomike/ Irani: Kujdes, do hakmerremi!
03/07 20:57
Top News – Ilaçi kundër covid/ Merr autorizimin e BE-se
03/07 20:55
Festë në pandemi/ Dita e pavarësisë do të jetë ndryshe për Amerikanët
03/07 20:05
Top News – Rriten rastet e covid-it/ Rrikthehet emergjenca në Beograd
03/07 19:12