Top News/ Miratohet komisioni i dezinformi, do të mbikëqyrë financimet nga vendet jo mike
11/04/2024 21:39

Me 73 vota pro, 7 kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi miratoi ngritjen e Komisionit të Dezinformimit. Opozita u rreshtua kundër këtij komisioni, I cili u miratua me votat e mazhorancës. Komisioni i Dezinformimit do të mbikëqyrë ndikimet e huaja në mediat shqiptare apo financimet nga vende jo mike në politikë. Ky komision do të luftojë informacionin e rremë, duke përdorur median, teknologjinë dhe paratë e errëta në fushata zgjedhore. Ngritja e këtij komisioni u propozua nga grupi parlamentar i Partisë Socialiste. Ndërkohë në seancë deputetët e opozitës u rreshtuan kundër pasi e cilësuan komisionin si të njëanshëm dhe se nuk do të prodhojë asnjë rezultat. Por sipas socialistëve, ky komision do të monitorjë çdo të ardhur nga vendet jo mike kryesisht Rusia.

Top News/ Komisioni i TIMS thërret 3 dëshmitarë/ Balla, Rrumbullaku e Muça në seancën e 4 qershorit
28/05 16:26
Top News/ ‘Bujqësia, prioritet i Qeverisë’ / Rama: Program që UBT të jetë qendër ekselence
28/05 16:24
Top Channel/ Meloni i del në mbrojtje Ramës: U sulmua padrejtësisht që kur firmosëm marrëveshjen
28/05 16:11
Top News/ Berisha paralajmëron kryebashkiakun- Nesër të gjithë në sulm para Bashkisë
27/05 21:17
Top News/ Rama mbyll derën për vendet e tjera / ‘Marrëveshja me Italinë për emigrantët, e vetmja’
27/05 20:48
Top News/ Miratohet rezoluta antikorrupsion/ Opozita braktis votimin, Rama: S’ka qëllime të fshehta
27/05 19:48
Top News/ Vetingu ‘fundos’ Alfred Ballën, KLP vendos përfundimin e mandatit për kryetarin
27/05 19:36
Top News/ Kushtetuesja rrëzon opozitën/ Nuk pranon kërkesen për komisionet hetimore
27/05 18:42
Top Channel/ “Do doje të ishe vajza e babait të Surrelit”, Bardhi: Spiropali, kunata e…
27/05 15:43
Top Channel/ Gazmend Bardhi zbulon deputetin që porosiste vrasje: Ditën votonte ligje, natën…
27/05 15:40
Top Channel/ “Shëndet e mend në kokë…”, çfarë paralajmëroi Rama në Kuvend
27/05 15:37
Top Channel/ Rezoluta, sherr e pakt! Opozita abstenon, merr pjesë në komision. Rama: SPAK s’preket
27/05 15:05
Top Channel/ Padia e PD në Kushtetuese, kërkon rrëzimin e ligjit për komisionet hetimore
27/05 12:38
Top News/ Rama takoi shqiptarët në Milano/ Berisha- Shkove si hajduti më i madh i popullit tënd
26/05 21:39
Top News/ Noka takim me demokratët në Tropojë/ ‘Qytetarët i ka zhytur qeveria në skamje dhe mjerim’
26/05 21:22
Top News/Basha takim me të rinjtë në Vlorë/ ‘Brenda 4 viteve, shqiptarët lëvizin pa viza drejt SHBA’
26/05 21:11
Top Channel/ Vila e Ahmetaj, Kushtetuesja rrëzon kërkesën e shoqes së ish-bashkëshortes
26/05 19:43
Top Channel/ “Çmontojmë pushtetin e bandave”! Salianji: Rama asnjë premtim për votën e emigrantëve
26/05 19:38
Top News/ Basha kërkon votën e diasporës/ Kreu i PD akuza Ramës: Ahengu ka marrë fund
26/05 16:33
Top News/ Rama ‘vesh’ Milanon kuq e zi/ Turi i diasporës, Kryeministri i përgjigjet dhe opozitës
26/05 15:25