Top News – Meta vendos, a do pranojnë PD e PS!/Dy datat e mundshme për zgjedhjet në 6 bashki
19/01/2022 20:14

Dy janë datat e mundshme për zgjedhjet e pjesshme lokale. 27 shkurti dhe 6 marsi u deklaruan si datat më të pranueshme për të zhvilluar zgjedhje në 6 bashki të vendit, të mbetura pa kryetarë që prej 30 qershorit të vitit 2019. Për ta çuar deri në fund misionin e tij si kryetar shteti, Meta nisi konsultimet me partitë, por në fakt nuk ka qenë ftesë nga ana e tij, por kërkesë informale e Partisë Socialiste për një gjë të tillë. Pikërisht për këtë arsye, këtë të mërkurë në orën 12:30 në dyert e presidencës mbërritën kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dhe Arben Pëllumbi për të diskutuar lidhur me këtë çështje. Për mungesën e një ftese zyrtare për konsultim, Meta e argumentoi në këtë mënyrë. Ndërkohë, fill pas takimit me presidentin, Taulant Balla vuri në dukje sërish shkeljet e rënda kushtetuese të Ilir Metës, një prej të cilave edhe dekreti presidencial për anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit 2019 dhe dekretimin e tyre në një kohë të mëvonshme.

Top News- Vendoset raundi i 3 për Presidentin/ Alibeaj kërkon marrëveshje, Balla: Nuk çojmë kandidat
24/05 18:05
Top Channel/ Panairi i punës/ Hapet në Durrës, bizneset kërkojnë 1500 punëtorë
24/05 15:31
Top Channel/ PPE do diskutojë për krizën në PD/ Deklarata nga kreu deputeti David McAllister
24/05 15:30
Top News-Replikat Rama-Berisha në Kuvend/Seanca me dy protagonistë, ja çfarë ndodhi
23/05 22:30
Top News – Raundi i dytë, sërish digjet në Kuvend/ Asnjë emër, opozita ka dhe një shans
23/05 19:14
Top News- Fyerje dhe fjalor banal në Kuvend!/ Berisha akuzon Spiropalin, pas tij dhe Paloka
23/05 16:29
Top Chanel/ Berisha në krye të PD/ Asnjë urim nga ndërkombëtarët për rizgjedhjen
23/05 15:10
Top Channel/ Sot nuk zgjidhet presidenti, nuk ka konsensus. Zgjedhja e Berishës rriti tensionet
23/05 15:06
Top News- Kryetari i ri, deputetët e përçarë!/ Duma, kthesë 180 gradë: Të respektohen demokratët
23/05 14:56
Top News- Zgjedhjet mes Berishës e Bashës/ Shifrat, si fitoi dy gara përballë ish-Kryedemokratit!
23/05 14:49
Top News- Humbja përballë Berishës, Elezi: Servilët nuk i shërbejnë dot të ardhmes
23/05 14:45
Top Channel/ Zgjedhja e presidentit/ Pasdite seanca e dytë që do dështojë
23/05 12:45
Top Channel/ Dendias vjen në Tiranë, Ministri i jashtëm grek takon Ramën
23/05 12:44
Top Channel/ Berisha rizgjidhet kryetar/ Merr 93.45% të votave, më shumë se Basha vitin e kaluar
23/05 10:28
Top News-A do ta njohë vendimin e apelit?!/Voton Elezi e Berisha, ish-kryeministri: Proces historik!
22/05 14:23
Top News- Demokratët votojnë për kryetarin/ Në pikëpyetje ajo që vjen pas këtyre zgjedhjeve
22/05 13:25
Top Channel/ A do të ketë surpriza? Kukësi voton mes Berishës dhe Elezit si kryetarin e ri të PD-së
22/05 09:45
Top News – Berisha ‘kokë më kokë’ me Elezin / Zgjedhjet e 22 majit dhe ‘hatërmbetjet’ e rivalëve
21/05 17:25
Top News – Nga integrimi në BE tek gabimet e PD / Presidenti Meta zbardh të vërtetën e rezolutës
21/05 15:35
Top News – Nga tryeza e negociatave, te emrat! / Ende asgjë nga ‘fronti presidencial’ në Shqipëri
21/05 14:52