Top News/ Mes Kushtetutës e Kodit të Familjes / A lejohen martesat e së njëjtës gjini në Shqipëri!
20/05/2024 13:20

Kurorëzimi i Alba Ahmetajt dhe Edlira Marajt nga pastor nga Britania e Madhe, ka ngritur pretendime në komunitetin LGBT për mospëputhje mes kushtetutës dhe kodit të familjes. Në një njoftim më mediat, çifti homoseksual bën me dije se ka dorëzuar kërkesën për shpallje martese në Zyrën e Gjendjes Civile duke marrë për referencë nenin 53 të Kushtetutës së Shqipërisë që përcakton, se “Kushdo ka të drejtë të martohet dhe të ketë familje.” Ndërkohë, Kodi i Familjes e rezervon këtë të drejtë vetëm për çiftet heteroseksuale, duke diskriminuar, sipas tyre, në bazë të orientimit seksual dhe në kundërshtim me garancitë kushtetuese çdo çift tjetër. “Ne jemi të vendosura të ndjekim rrugën ligjore dhe të respektojmë procedurat dhe institucionet e vendit tonë, duke sfiduar përmbajtjen diskriminuese të Kodit të Familjes, për të kërkuar njohjen e të drejtës sonë për martesë, në mënyrë të barabartë me çdo çift tjetër në Shqipëri.” – thotë Alba dhe Edlira në komunikimin për mediat.

Top News/ 6 qytetarë marrin nënshtetësinë shqiptare/ Veliaj- Bashkë për të çuar Shqipërinë përpara
18/06 12:41
Top News/ Tatimi i profesionistëve të lirë/ Kuvendi: Ligji ka hyrë në fuqi dhe efektet në buxhet
18/06 12:37
Top Channel/ Provimi i matematikës! Durrës, me mijëra maturantë janë ende në testim
18/06 12:33
Top Channel/ Provimi më i vështirë!/ Elbasan, në të gjitha gjimnazet po zhvillohet testimi i maturës
18/06 12:32
Top News/ Politika zhvendoset ‘rastësisht’ në Gjermani/ Nga Begaj, te ministrat e Qeverisë
18/06 12:31
Top Channel/ Sot provimi i matematikës!/ Matura shtetërore, 28 mijë nxënës po testojnë njohuritë
18/06 12:31
Top Channel/ “Shtyjmë plakjen, fitojmë energji të re”! Rama jep gjak: S’ka dhuratë më ripërtëritëse
18/06 12:26
Top News/ Rënia e euros ‘gjunjëzon’ bizneset/ 29 subjekte me mbi 50 punonjës kanë falimentuar
18/06 11:34
Top News/ Humbi gjyqin në apelin e Londrës/ Berisha tregon rrugën për heqjen e Non Gratas britanike
18/06 11:31
Top News/ Sherri masiv në Vorë. Prokuroria zbardh ngjarjen, sekuestrohen disa armë
18/06 11:04
Top News/ Aeroporti i Tiranës përcjell me festë tifozët/Dhuron flamuj për udhëtarët drejt Gjermanisë
18/06 10:42
Top News/ Provimi i tretë i Maturës Shtetërore/ Rreth 28 mijë maturantë testohen në Matematikë
18/06 10:27
Top News/ Gjysma e shqiptarëve rrezikon varfërinë/ Shifrat më të larta në rajon dhe Europë
18/06 09:13
Top News/ I nxehti shkakton viktimën e parë? Durrës, humb jetën 57-vjeçari
17/06 22:05
Top News/ “Ata janë ende si në ‘97”, Veliaj tregon ambiciet e socialistëve për vitin 2030
17/06 20:22
Top News/ “Shota” mjeti i parë ushtarakë shqiptarë…. fuqizohet industria e mbrojtjes
17/06 20:21
Top Channel/ Aksidente nga droga/ Shtimi i numrit të incidenteve rrugore: Shqetësim drogat sintetike
17/06 19:51
Top Channel/ Më shpejt drejt BE! Qeveria publikon draftin e reformave deri në vitin 2027
17/06 19:42
Top Channel/ “Opozita me dy standarde”, Veliaj: Fitojmë më 2025, ata vazhdojnë si më 1997
17/06 19:39
Top Channel/ Ish-banorja e BBV nuk kursen asgjë, ngre temperaturat gjatë pushimeve në bregdet
17/06 19:16