Top News-Masakër në bashki, ushtria në rrugë / Vritet kryebashkiaku dhe 17 të tjerë, luftë karteleve
06/10/2022 11:39

Persona të armatosur kanë qëlluar për vdekje kryebashkiakun e një qyteti në meksikën perëndimore dhe të paktën edhe 17 persona të tjerë. Policia tha se agresorët kishin sulmuar bashkinë e San Miguel Totolapan në orën 14.00 sipas orës lokale. Fotot e postuara online, tregonin godinën të shpuar nga plumbat. Kryebashkiaku Conrado Mendoza Almeda mbeti i vrarë. Për sulmin u fajësua një grup kriminal i qytetit, Los Tequileros, i lidhur me një kartel të fuqishëm droge. Oficerë të policisë dhe punonjës të bashkisë u vranë po ashtu në masakër me imazhet e trupave të pajetë, të mbuluar në gjak e të shtrirë në tokë që qarkulluan në mediat sociale. Edhe babai i kryebashkiakut, që më herët kishte mbajtur këtë post po ashtu, ishte vrarë në shtëpinë e tij para sulmit në bashki. Një rrugë hyrëse në qytet ishte bllokuar nga makina të mëdha më herët për të penguar forcat e sigurisë që të mbërrinin atje. Edhe pse dhuna në meksikë nuk është e pazakontë, ky episod është tronditës. Qyteti shtrihet në qendër të një rajoni të njohur si Tierra Caliente, një pjesë e dhunshme e meksikës perëndimore të kontrolluar nga kartelet e drogës. Disa grupe përplasen për kontrollin e trajektorëve të drogës përgjatë korridorit në paqësor. Pas sulmit, ministria meksikane e mbrojtjes tha se do të dislokonte ushtrinë dhe njësitë e marinës në zonë për të gjetur autorët.

Top Channel/ Nisin arrestimet, bllokon tubimet në Shangai pas protestave kundër kufizimit të lirive
28/11 22:03
Top Channel/ Urimi nga SHBA: Krenarë për ju! Biden: SHBA mbështet Shqipërinë në anëtarësimin në BE
28/11 20:06
Top News – Babai vret vajzën, nuk pranoi të martohej!/ I kishte gjetur për bashkëshort 1 të moshuar
28/11 20:00
Top News – Biografia e re e Mbretëreshës Elizabeth/ Zbulohen detaje mbi mendimin për Meghan Markle
28/11 19:07
Top News – Banda e ‘skifterëve’ shqiptarë në Greqi/ Në pranga tre të rinj, zbardhen 51 grabitje
28/11 18:41
Top News – Goditja e radhës e hakerave iranianë/ Publikohen patentat e mbi 1 mijë shqiptarëve
28/11 18:17
Top News – Kërkesa e deputetëve konservatorë/ Thirrje për kthimin e menjëhershëm të shqiptarëve
28/11 18:14
Top News – Skandali i reklamës së Balenciaga/ Kim Kardashian thyen për herë të parë heshtjen
28/11 18:11
Top News – Turqia, ‘gjithë inatin’ me Suedinë / Bisedime të reja për anëtarësimin në NATO
28/11 17:55
Top News – Britania nuk ka më mjekë / Me mijëra më pak, faji është i Brexitit
28/11 17:25
Top News – Turqia, gati për ‘pushtimin’ e Sirisë/ Përgatit forcat tokësore, operacion kundër kurdëve
28/11 17:25
Top News – Avioni ‘ngec’ në linjat elektrike / Majë shtyllës, 33 m mbi tokë, shpëtohen pasagjerët
28/11 16:58
Top News – Lukashenko ka frikë se do të helmohet! ’Në listën e zezë të Putinit’, nuk hyri në luftë
28/11 16:47
Top News – Shpërthen vullkani më i madh në botë / Alarmi në nivelin e kuq, llava kërcënon Hawaiin
28/11 16:12
Top News – E premtja e zezë, ‘nami’ në SHBA / 9.12 miliardë dollarë blerje vetëm online
28/11 16:12
Top Channel/’ Kupon për kulturën’, qeveria gjermane propozon nismën e vecantë për të rinjtë
28/11 16:01
Top Channel/ Policia e Xi dhunon gazetarin e BBC, vazhdojnë protestat në Kinë
28/11 16:00
Top News – Dhjetori i festave magjike në botë/ Vendet më të veçanta që duhen vizituar
28/11 15:46
Top News – Pasuria e familjes mbretërore të Katarit/ E zhytur në luks! Avionë, jahte e rezerva nafte
28/11 14:42
Top News – ‘Drita e shkretëtirës’, operacioni i Europol/49 arrestime, 6 bosë kokaine kapen në Dubai
28/11 14:17