Top News – Maqedoni e Veriut/ Zgjatet gjendja e jashtëzakonshme
30/05/2020 17:21

Këshilli i Sigurisë në maqedoninë e veriut, vendosi të vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe me 14 ditë të tjera. Kjo u konfirmuar nga presidenti i vendit, Stevo Pendarovski, menjëherë pas mbledhjes së mbajtur paraditen e të shtunës. “Vendimi për gjendjen e jashtëzakonshme është marrë me qëllim që t’i mundësohet Qeverisë që të përballet më lehtë dhe më mirë, bashkë me institucionet shëndetësore, me pandeminë dhe kjo nuk ka lidhje me datën e zgjedhjeve” – tha Pendarovski. Vendi ndërkohë vazhdon të regjistrojë viktima dhe raste të reja të koronavirusit. Pesë viktima u raportuan të shtunën si pasojë e koronavirusit dhe 35 raste të reja. Ndërkohë që instituti i shëndetit publik tha se 19 pacientë të rinj ishin shëruar 24 orët e shkuara. Të premten ndërkohë u raportuan katër viktima dhe 52 raste të reja. Numri total i viktimave në maqedoninë e veriut tashmë ka shkuar në 130 ndërsa totali i të prekurve në vend ka shkuar në mbi 2100. Zyrtarët në vend kanë shprehur shqetësim në lidhje me shifrat në rritje të koronavirusit dhe kanë bërë apel për kujdes të shtuar.

Top News – Ajka feston dy vjetorin/ Urimet e ëmbla që mori vogëlushja
12/07 22:47
Aksident me dy të plagosur në aksin Elbasan-Peqin, një nga makinat përfundon me goma në ajër
12/07 21:27
Fluks i lartë automjetesh, tre aksidente në autostradën Tiranë-Durrës
12/07 21:24
Jeta mes 60 qenve e maceve/ Renato, gjithë kohën e tij e kalon duke u kujdesur për kafshët
12/07 20:40
Livanda shqiptare/ Fermerët zgjedhin të kultivojnë bimët medicinale
12/07 20:27
Raporti vlerësues për Shqipërinë/ Shqiptarët të parët në rajon për mbështetjen e integrimit
12/07 20:26
Top News – Nuk do të quhet me Ura Vajgurore/ Qyteti merr emrin e ri
12/07 20:24
Top News – Shifrat në botë/ 13 milionë te infektuar me covid
12/07 20:22
Klandestinët në portin e Durrësit/ Shpresojnë të hipin në një nga anijet që shkon në Itali
12/07 20:13
Tirana qytet i pleqve/ Të vetmit në rrugë me maska dhe distancim social
12/07 20:10
E dielë, të gjithë në plazh/ Bregdeti i Durrësit i tejmbushur me pushues ditorë
12/07 20:06
4 viktima në një ditë/ Covid, në spital shtrohen edhe mosha të reja. Sot 83 të infektuar
12/07 20:02
Top News – Amnistia fiskale/ Qeveria, ligji në kuvend urgjent!
12/07 19:54
Intervista Ekskluzive/ Presidenti Thaçi: Shkoj në Hagë për çmimin e lirisë
12/07 19:37
Top News – Tayna publikon “Bass”/ Reperja vjen me ritme verore
12/07 19:34
Top News – Lule e vallëzim romantik/ “Përputhen” formon çiftin e dytë
12/07 19:34
Top News – Ish avokatja e shtetit/ ’Me Bechettin ikën 109 mln euro’
12/07 17:25
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak- dialogu vazhdon me 16 korrik
12/07 16:01
Top News – Pas hetimeve 8 mujore/ Kapen për prostitucion e drogë
12/07 15:53
Top News – Thyen karantinën/ Deputetja e PDK, kritikohet në media
12/07 15:53