Top News – Luftime të ashpra në Ukrainë / Kievi: Nuk e lëshojmë kurrë Bakhmutin
21/03/2023 12:03

Rusia ka intensifikuar ofensivën në rajonin lindor ukrainas të Donjeckut në 24 orët e fundit, tha ushtria ukrainase të martën. Mbrojtësit ukrainas kanë zmbrapsur 120 sulme, të përqendruara kryesisht në Bahmut. Ky qytet është pika qendrore e luftimeve për muaj të tërë, dhe luftimet kanë shkaktuar humbje të mëdha në të dyja palët, tha Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase në raportimin ditor, duke shtuar se rusët po ashtu kanë tentuar që të përparojnë në drejtim të Avdijivkës, Limanit, Marijnikës dhe Shahtarskut. Forcat ruse kanë lëshuar bomba e raketa mbi civilët dhe infrastrukturën në 11 vendbanime përgjatë linjës së kontaktit, tha ushtria ukrainase. Forcat ukrainase po ashtu kanë zmbrapsur sulme ruse në Kupiansk, në rajonin verior të Harkivit. Forcat ruse dhe ukrainase janë përfshirë prej muajsh tashmë në luftime të ashpra për Bahmutin, edhe pse analistët kanë argumentuar se ky qytet ka pak rëndësi strategjike. Zëvendësministrja e Mbrojtjes së Ukrainës, Hanna Malyar, tha një ditë më parë se mbrojtësit ukrainas po vazhdojnë të mbrojnë Bahmutin, pavarësisht se Rusia ka intensifikuar sulmet në këtë qytet. “Askush nuk ka besuar se nën këto sulme intensive të armikut qyteti mund të mbahej për më shumë se një javë, maksimumi dy javë”, tha ajo. “Por, falë kurajës dhe heroizmit të mijëra ushtarëve tanë, por edhe udhëheqjes së shkathët të gjeneralëve dhe oficerëve tanë, mbrojtja e Bahmutit po vazhdon”, shtoi Malyar.

Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27
Top News – Stoltenberg, ‘mysafir’ i Erdogan / Shkon në Turqi për Suedinë, ‘anëtarësim të shpejtë’
01/06 13:30
Top News – Inflacioni i lartë në Eurozonë / BQE përgatit një tjetër rritje të normave të interesit
01/06 12:30
Top News – Ukraina rrëzon ‘Iskanderët’ e Putinit / Vritet nëna me fëmijën, sulm tjetër mbi Kiev
01/06 12:01
Top Channel/ Mali i Zi ngrihet për serbët e Kosovës: “Është zemra e Serbisë, nuk lëshohet”!
01/06 11:56