Top News – Luftë e ftohtë SHBA-Kinë, dy superfuqitë përplasen për ndikim në Lindjen e Mesme
01/04/2023 17:27

Për shumë muaj pas pushtimit të plotë rus ndaj Ukrainws, Kina qwndroi kryesisht e heshtur dhe e padukshme në skenën globale. Por në fund të vitit të kaluar, situata ndryshoi dhe Pekini zyrtar doli nga vetëizolimi virtual, duke u bërë sërish një nga lojtarët më të dukshëm në politikën botërore. “Plani i paqes” kinez dhe negociatat kino-ruse në nivelin më të lartë ishin në qendër të vëmendjes, por ndryshimet më të mëdha në politikën e Pekinit në muajt e fundit kanë ndodhur në Lindjen e Mesme. Në fakt, rikthimi aktual kinez filloi në këtë rajon të rëndësishëm, pasi në dhjetor, Xi Jinping shkoi në Riad për vizitën e parë të huaj të periudhës pas Covid. Udhëtimi plot ngjarje i liderit kinez në Gadishullin Arabik u pasua nga vizita e presidentit iranian Ibrahim Raisi në Pekin dhe në fund nënshkrimi i marrëveshjes saudio-iraniane me ndërmjetësimin e Republikës Popullore të Kinës. Të gjitha këto ngjarje u zhvilluan në më pak se tre muaj, gjë që tregon jo vetëm përgatitjen e kujdesshme të këtyre hapave, por edhe praninë e një plani strategjik në Kinë.

Top News – Ukraina firmos me OECD-në marrëveshjen për rindërtimin dhe reformat
07/06 21:44
Top Channel/ Zjarret “pushtojnë” Kanadanë, flakët përpijnë mijëra hektarë me pyje
07/06 21:44
Top News – Shpërthim i frikshëm në Ukrainë/ Rusët hedhin në erë tubacionin më të madh në botë
07/06 20:59
Top News – U padit për vjedhje / Dua Lipa fiton gjyqin për këngën Levitating
07/06 19:38
Top Channel/ Mike Pence shpall kandidaturën: Ditët më të mira për nuk kanë ardhur ende
07/06 18:51
Top Channel/ Kryeministri britanik në SHBA. Sunak do takohet me Biden për rrezikun e teknologjisë
07/06 18:32
Top News – Dhoma luksoze, kinema e klub nate!/ Anijet që do të strehojnë emigrantët në Angli
07/06 18:22
Top News – Avionët ‘blindojnë’ Gjermaninë!/ NATO mban stërvitjen më të madhe ajrore në histori
07/06 17:55
Top News – Stoltenberg i shqetësuar për Kosovën!/ ‘Sulmet ndaj KFOR të rrezikshme’!
07/06 16:55
Top Channel/ Ndalimi i tatuazheve tek ushtarët. Japonia rishqyrton vendimin
07/06 16:42
Top News – WhatsApp sjell ndryshimin e ri/ Teston aftësinë për të dërguar foto me cilësi të lartë
07/06 16:36
Top Channel/ “Serbia të japë garanci”, Osmani për Reuters: Zgjedhjet e reja, me peticion!
07/06 15:25
Top News – Kthehet shërbimi i detyrueshëm ushtarak… / Evropa po rimendohet, ‘frikë’ nga Rusia
07/06 15:21
Top News – Vetëvrasjet janë të jashtëligjshme! Kim Jong Un nxjerr ‘dekretin’, cilat janë pasojat?
07/06 15:08
Top Channel/ “Përse i shtrohet qilim i kuq Vucicit”, zyrtari: “Duhet politikë e re për Ballkanin”!
07/06 15:01
Top Channel/ Escobar i prerë:“Nuk pres deri në korrik për zgjedhje të reja”, Vucic të bindë serbët!
07/06 14:56
Top Channel/Parashikimi i frikshëm i Baba Vangës për 2023: Toka do shkatërrohet nga një shpërthim…
07/06 14:25
Top News – Rusia paralajmëron ofensivë të re / Medvedev: Kievi dështoi, tani të rrëzojmë regjimin
07/06 13:23
Top News – Kina lë pas SHBA dhe aleatët / Ushtria ‘komuniste’ me teknologjinë më të avancuar
07/06 13:06
Top News – Suedia ‘dorëzohet’ përballë Erdogan / Lejon ekstradimin e mbështetësve të PKK-së në Turqi
07/06 13:04