Top News – Lufta e tarifave BE-SHBA: Kërcënim me taksa 100%
07/07/2020 12:55

Në muajin tetor, një taksë federal prej 25% u vendos në SHBA mbi verërat franceze, gjermane e spanjolle, në mesin e mosmarrëveshjeve mbi shitjet e avionëve europianë. Disa biznese e panë atë si “ gjunjëzuese për ta”. Por kur goditi koronavirusi, situata u bë vërtet e dëshpëruar. Tani, sipas The Colorado Sun, Përfaqësia e Tregtisë në SHBA po mendon ta rrisë në 100% tarifën e verës duke e shtrirë mbi të gjitha vendet e Bashkimit Europian. “ Kjo do të ishte gozhda e fundit në arkivol”, thotë Nate Klatt, që i shet restoranteve në Kolorado verë të importuar. Një ditë më parë, BE-ja deklaroi se “ do të veprojë me vendosmëri” nëse SHBA vazhdon me kërcënimet për të vendosur tarifa të reja mbi mallrat evropiane. Kjo është më e fundit e një liste të gjatë përplasjesh me Washingtonin në lidhje me subvencionet që BE i jep prodhuesit të avionëve Airbus.

Top News – Probleme me dushin/ Trump kërkon ndryshimin e ligjit
13/08 12:47
Top News – Dekada e fundit, më e nxehta e regjistruar në tokë
13/08 12:46
Top News – Muzikali “Diana”/ Në Netflix para Brodadway-t
13/08 12:45
Top News – Vaksina për Covid 19/ Gjermania, gati muajt e ardhshëm
13/08 12:36
Top News – Dezinformimi për Covid-in/ Të paktën 800 viktima në gjithë botën
13/08 12:27
Top News – “Kujdes me totalitarizmin”/ Paralajmërimi i sekretarit Pompeo në Republikën Çeke
13/08 12:22
Top News – Biden dhe Harris: Trump rrënoi Amerikën
13/08 12:14
Top News – Rikthehet izolimi/ Zelandë e Re, 14 raste të reja Covidi
13/08 12:06
Top News – Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë!
13/08 11:55
Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34
Top News – Spektakël në qiell/ Shiu i meteorëve arrin kulmin!
12/08 14:28
Top News – SHBA, rreth 47000 raste të reja/ Alarm në Argjentinë e Australi
12/08 14:26
Top News – Gjermania dhe Spanja, në alarm nga shifrat e Covid-it
12/08 14:26
Top News – Rikonceptohet studio e famshme/ Walt Disney ndryshon “20th Century Fox”
12/08 13:50
Top News – Shpërndanin informacione të rreme për Covid-19, Facebook fshin mbi 7 milionë llogari
12/08 12:45
Top News – SHBA arrin marrëveshjen, 100 milionë doza të vaksinës kundër Covid-19
12/08 12:44
Top News – Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve
12/08 12:42
Top News – A e rrisin cigaret elektronike rrezikun ndaj COVID-19?
12/08 12:39