Top News- Lojëra amerikane në lagjen kineze / Biden mbledh aleatët në Azi për të sfiduar Pekinin
23/05/2022 20:48

Shtëpia e Bardhë po sfidon Kinën në një kohë kur qëndrimi i Pekinit për mosmarrëveshjen e Perëndimit me Rusinë ka çuar në rritje tensioneve dhe rivalitetit midis fuqive të mëdha të botës. Turi parë i Joe Biden në Azi, i cili do të vuloset nga një samit të martën, synon gjithashtu forcimin e aleancave të SHBA-së në rajon, kundër Kinës. Presidenti amerikan zbarkoi në Tokio, pas vizitës në Seul, ku gjeti terrenin e përshtatshëm për qëllimin e tij-sfidimin e Kinës ushtarkisht dhe ekonomikisht. Biden konfirmoi nga Tokio se Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë ushtarakisht Tajvanin nëse Pekini pushton ishullin.

Top News – Shënjestra e radhës është Sloviansku! /Guvernatori urdhëron evakuimin e 350 mijë banorëve
06/07 12:30
Top Channel/ SHBA “përplasje” me Europën për Ukrainën: Ndihma urgjente, jo vetëm afatgjatë!
06/07 12:28
Top News – 70 plumba mbi kalimtarët… / Akuzohet për vrasje i dyshuari për masakrën e 4 korrikut
06/07 12:24
Top News – Kanë vjedhur grurin ukrainas / Kievi i kërkon Turqisë të konfiskojë tre anije ruse
06/07 12:17
Top News-Lajmi i mirë për emigrantët shqiptarë /Qeveria gjermane merr vendimin për lejet e qëndrimit
06/07 12:16
Top News – Johnson mes skandaleve, luftë për mbijetesë / Qeveria në fije të perit pas dorëheqjeve
06/07 12:13
Top Channel/ PE voton raportet për Kosovën e Serbinë: U zgjat shumë, të liberalizohen vizat!
06/07 12:11
Top Channel/ Akullnajat, ekspertët: Rritja e temperaturave po shpejton shkrirjen në brendësi!
06/07 12:00
Top News – Kokainë në çantë dhe priste blerësin/ Tentoi t’i ikte policisë, në pranga shqiptari
06/07 11:24
Top News-Plani i madh për të futur Malin e Zi në BE/Brukseli kërkon ‘kokën’ e Gjukanoviç, gati pakti
05/07 22:16
Top News-Të burgosurit do luftojnë për Putin/Ushtria ruse rekruton këdo për të vijuar luftën
05/07 22:11
Top News-Tronditet qeveria e Johnson / Dorëhiqen dy ministrat kryesorë, zbulojnë shkaqet
05/07 22:02
Top News-Vdekja e 8 vjeçares nga mungesa e mjekimit/Arrestohen pjesëtarët e sektit fetar e prindërit
05/07 19:47
Top Channel/ Pse Evropa po goditet nga valët e të nxehtit, studimi: Rrymat ajrore faktor
05/07 19:44
Top Channel/ Sulmi i planifikuar prej javësh, detaje nga tragjedia në ditën e pavarësisë së SHBA
05/07 19:37
Top Channel/ Drogë nën ujë, policia spanjolle sekuestron dronët e veçantë të trafikantëve
05/07 19:37
Top Channel/ Tronditje energjitike për Evropën, greva e punonjësve mbyll fushat e gazit në Norvegji
05/07 18:58
Top News- Një Turqi pa Erdoganin…!/Sondazhet parashikojnë rrëzimin e presidentit!
05/07 18:53
Top Channel/ Rastet me covid po shtohen , pushimet e evropianëve në ‘rrezik’
05/07 18:35
Top News- Michel ‘zbarkon’ në Shkup për negociatat/BE ultimatum të pranohet propozimi francez
05/07 17:51